| Confuzul9din10 a întrebat:

Buna. Nu am fost niciodată la un medic stomatolog pentru că nu a fost necesar și pentru că atunci când am fost mic nu prea le aveau ai mei cu medicii. In fine. Acum mă doare o măsea și e cariata destul de tare cred. Cam cat ar costa sa vadă ce am eu pe acolo și să o rezolve? Și ce face mai exact, cum funcționează procedura? Îmi curata pe acolo și lasă așa sau îmi scoate dintele și îmi pune altceva la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

De costat intrebi la ce cabinet vrei sa te duci.

Procedura e asa:
iti curata pe acolo cu o chestie care bazaie, si apoi iti pune plomba, nu iti scoate nimic, scoate maseaua doar daca maseaua e grav cariata si nu se mai poate salva.

Un doctor de langa mine face anestezie inainte ca sa nu mai fie probleme sa-l doara pe pacient, evident daca pacientul vrea.
Fara anestezie o sa te doara putin dar nu cine stie ce, depinde de medic cat de atent lucra.

| johnnny123 a răspuns:

Noi de unde vrei să știm ce problemă ai tu la măseaua aia? Dacă este o simplă carie superficială, se rezolvă cu o plombă. Dacă este foarte grav, se poate ajunge până la extracție și implant. Iar costurile evident că variază pe măsură.

| Confuzul9din10 explică (pentru johnnny123):

Da nici eu nu știu. Am întrebat că sa știu câți bani sa îmi strâng că sa merg la medic.

| Cipi1212 a răspuns:

Depinde cât e de cariat dintele. Îți poate curăța dintele de carie și îți pune plombă, sau ți-l scoate și îți poate pune un dinte artificial.

| Alexalex1000 a răspuns:

Bună, am avut și eu multe carii și mi le-am rezolvat ...tot la fel că și tine m-am dus și eu că numai puteam de dureri... Deci, îți face anestezie care doare puțin când te înțeapă, după numai ai treabă, dupa îți curată caria bine in fața cât și pe laterale (daca ai). Dupa ce ți-a curățat caria, daca te doare trebuie să-ți scoată nervul (nervul este un ca un fir de par ), îți caută canalele (sunt 4, 6, 8, 12 depinde de măsea unele au mai multe, altele mai puține ) îți caută canalele, îți scoate nervul, după curata bine acele canale, după ce la curata le astupa cu niste bețișoare foarte subțiri, după ce ți le-a astupat îți pune plomba după culoarea dintelui tau și cam asta e. Și în general prețul pleacă de la 200 până la 300, 400 depinde de oraș.

| dusmanul86 a răspuns:

Salutare!
Pot sa iti zic ca si eu ca si tine am fost traumatizat de catre un măcelar cand eram mic si am capatat fobie de dentist. Insa pe la 30 ani cand nu am mai suportat durerile m-am dus la un medic careia i-am spus ca imi este foarte frica si aceasta a stiut cum sa lucreze cu mine ca sa nu imi mai fie frica.
Nu m-a durut aproape deloc.
Mult curaj si succes!

| Mosotti a răspuns (pentru dusmanul86):

Ce a fost in copilarie a fost, nu se mai lucreaza cum se lucra atunci, trebuie sa ne ducem la timp la medic, se face control la 6 luni si aia e.
Se poate face anestezie inainte de lucrare si nu se simte nimic, unii medici asa fac daca pacientul vrea.

| Amy2024 a răspuns:

Costul poate fi diferit în funcție de medicul la care mergi sau în funcție de cât de gravă e situația. Dacă măseaua are doar o carie, medicul îți poate pune o plombă care poate costa de la 200 de lei la 400. Dacă însă e mai grav și caria a ajuns la nerv, atunci probabil va fi nevoie de un tratament de canal care poate sa difere în funcție de nr de canale și poate ajunge și până la 600 de lei.

| Confuzul9din10 explică (pentru Amy2024):

Deci mai mult de 600 de lei nu are cum sa fie? Întreb ca sa știu să pun deoparte sa merg luna viitoare la medic.

| Amy2024 a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Prețurile cam așa trebuie să fie. Dar menționez că peste 400 de lei sunt doar cazurile grave în care caria a ajuns la nerv. Dacă aveți sensibilitate la cald sau la rece, e posibil ca acesta să fi ajuns la pulpă, de unde nu mai e mult până la nerv ceea ce înseamnă că foarte probabil va fi nevoie de un tratament de canal ceea ce costă în jur de 400-600 de lei. Puteți suna medicul dentist ca să vă informeze în legătură cu prețul și cu programarea, repet, prețul poate varia de la un medic la altul, eu doar am aproximat de aceea ar fi cel mai bine să vă informați în legătură cu prețul chiar de la medicul dentist.
Sănătate multă!