| Cannnnah a întrebat:

Buna,nu stiu de ceva vreme tot ma gandesc si imi tot apar gandul meu o alta voce. Nu cred ca sufar de schizofrenie. M-am documentat destul de bine si sunt perfect constienta in lume in care traiesc. Va dau exemplu sa ma puteti intelegeti mai bine. Daca aud masina care claxoneaza aud si in acelasi timp nu-mi aud vocea mea ci o alta voce.Dar nu o aud din afara ci in gand. Sper sa ma intelegeti. Nu am halucinatii sa vad gandaci sau alte chestii, nu aud multe voci din exterior. Ci in interior aud, nu stiu ce e cu mine. Cred ca vorbeste ceva demoninc cu mine cand apar in cap care rade de mine sau care vrea sa fac rau cuiva. Am avut de multe ori cand mi se indemna sa omor si ziceam in acelasi timp Doamne fereste. Nu inteleg la mine sunt doua voci una a mea si a doua nu stiu cum apare. Am inceput pe la 16 ani sa am aceste indemnari sa omor. Mereu m-a salvat Doamne Fereste si ma ajuta prietena mea imaginara care zice sa-mi revin sa fiu atenta in jurul meu. Si imi revin. Am in acelasi timp o imagine cu el extrem de urata atunci cand rade. As vrea sa stiu ca sunt bolnava psihic decat sa stiu ca exista... Mi-e foarte frica de religie, de tot ce tine scrisul in biblie. Daca e adevarat ce zice in biblie e sinistra viata daca e doar o fantezie, povestea e sinistra si macabra. Acum ma gandesc ca poate am o imaginatie prea bogata. As vrea sa-mi ziceti daca stiti daca e un inceput de schizofrenie. Am in familie persoane bolnave psihice. Mama mea sufera de o boala psihica dar nu de schizofrenie.
Eu sufar de depresie, poate depresia majora netratata sa devii schizofrenica? Eu am inteles ca nu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

E destul de greu să-ți pui singură un diagnostic, de aceea e nevoie de o examinare mai amănunțită din partea unui psihiatru.
Dar în momentul în care îți vin în cap imagini din biblie, eventual gânduri despre Dumnezeu sau orice are legătură cu religia, îți vine să te închini, să spui că ești păcătoasă, să ceri iertare etc?

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Control la psihiatru, el iti poate explica mai bine de ce experimentezi asa ceva, cum se numeste afectiunea si cum poti scapa.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu conteaza daca e schizofrenie. Ceva antidepresive ar fi bune.
Nu te uita la filme/carti/imagini horror sau cu omoruri.
Fa lucruri ce-ti aduc relaxare/bucurie.
Vorbeste cu cineva apropiat despre acestea.

| BlueDark a răspuns:

Niciun schizofren nu va stii ca-i schozofren...Nici dupa diagnostic nu e sigur.

| costinvlad a răspuns:

Acelea din cap cum zici tu este imaginatia ta. Daca toti fac rau au tendinta sa fi ca ei. Si nu este bine. Cei mai rai oameni sunt Evreii iar tot ce este scris in biblie este fals. Sa te relaxezi si sa iti bagi in minte ca sufletul tau este iubitor si pasnic.