| yym a întrebat:

Buna seara! Medicul psihiatru mi-a prescris un tratament pe data de 31 iulie, inclusiv un somnifer. Săptămâna trecută am fost la o petrecere și le-am uitat. Poate medicul meu psihiatru sa prescrie rețeta, să refacă schema sau, nu știu, doza, să le pot avea din nou? Deoarece nu pot dormi fără ele! Ce se poate face in acest caz? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Drake21 a răspuns:

Da se prescrie reteta din nou, chiar si in aceeasi zi ( ii poti duce si un pachet de cafea, ca sa ai avantaje mereu)

| yym explică (pentru Drake21):

Mulțumesc mult pentru răspuns! Eu am mari probleme cu somnul și a trebuit să iau 2 somnifere, in decurs de câteva ore. Crezi că îmi mai poate da din nou sau sa îmi prelungească rețeta? Mulțumesc anticipat!

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

Daca stii ca bei m ai multe somnifere sau ce iei tu, ii spui cand prescrie ca vrei 2 cutii, daca intreaba ii spui adevaru ca uneori adormi greu si iei cate 2 pastile

| yym explică (pentru Drake21):

Dar se poate sa îmi prescrie din nou? Sau sa accepte acest lucru? Mulțumesc anticipat!

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

Da, dar vezi ca are o lista unde iti tine evidenta cate pastile ti a prescris, de asta cand te duci ii spui ca vrei 2 cutii ca sa nu te duci la fiecare 2 sapt

| yym explică (pentru Drake21):

Am fost acum 2 săptămâni și de aceea întreb dacă mai este posibil. Sper sa accepte mâine. Mulțumesc!

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

Iti prescrie sigur

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

Iti faci lista si care e m ai important ii spui 2 cutii

| yym explică (pentru Drake21):

Ultima data mi-a dat mai greu, pe un tratament de 30 de zile...și a zis să țin mai mult din el... sper insa sa îmi înțeleagă situația și mă îmi de-a din nou! Mulțumesc mult pentru răspunsuri din nou!

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

Bine doctorul vrea binele tau ca sa bei m ai putine pastile, dar poate prescrie si in aceeasi zi, ti am m ai spus doar ca are o lista pe pc unde iti tine evidenta, de asta se procedeaza asa cu m ai multe cutii odata, tu ii spui adevaru ca uneori bei cate 2 somnifere si intelege

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

Faci un calcul daca crezi ca iti ajung 2 cutii pe luna ceri 2 cutii, ca sa apari odata pe luna in evidenta ca ti a dat pastile

| Drake21 a răspuns (pentru yym):

La fel si la antibiotic 2 3 cutii odata dar te duci odata pe luna

| yym explică (pentru Drake21):

La mine, acest somnifer are 14 pastile într-o cutie. Deci, îmi mi-a dat 2 cutii. Acum, ar trebui sa îmi de-a 4, probabil. Dar, mai întâi, să accepte să îmi mai prescrie! Trebuie să mă gândesc la o metodă de a spune ceva sa o conving...repet, ultima oară, cu greu am convins-o... sper sa mi le prescrie din nou! Mulțumesc încă o dată pentru răspunsurile foarte bune!

13 răspunsuri:
| ElMuiLocco a răspuns:

Le.ai uitat la petrecere sau ce?
Daca ai sarit cateva zile aia e. Incepi sa le iei ca si cum ar fi prima zi de tratament. Si data viitoare lasa alcoolul!