| Adriana0924 a întrebat:

Buna seara tuturor! Am nevoie de ajutorul vostru, mai ales de un medic dacă exista pe site. Am 21 de ani. De 1 an sunt in relație cu iubitul meu, cu el am început si viata sexuală. Mereu ne protejam însă pe la mijlocul lui Decembrie a fost un moment in care am uitat de acest lucru, din păcate, fiind plecați in vacanța prin Asia. Pe 30 Noiembrie am avut CM aproximativ 6 zile. După acel timp in care am fost plecați timp de o săptămana, am început sa ma gândesc ca ce am făcut si au început gândurile negre. Însă pe data de 29 Decembrie am avut din nou menstruație, care a ținut 5-6 zile( cantitate si toate la fel). Am răsuflat ușurați însă am auzit ca poti rămâne însărcinată si sa ai CM, acum nu mai înțeleg nimic, pana acum toate fetele așteptăm CM, iar acum ce facem? Care e adevarul? Oare sa fiu însărcinată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti sa ai ciclu menstrual si nici menstruatie in timp ce esti insarcinata. Poti avea o sangerare acre sa imite mesntruatia, dar asta nu e ceva nou, stie toata lumea ca se poate, nimeni nu exclude o sarcina numai fiindca are o sangerare.
Totusi, o sangerarea care apare exact in data calculata (fara nici o abatere) si este identica din toate punctele de vedere cu o menstra normala, este cel mai probabil menstruatie si riscul de a fi insarcinata in aceste conditii este foarte mic. Pentru siguranta ta, fa un test de sarcina si o vizita la ginecologul tau.

| Adriana0924 explică (pentru Brigaela):

Menstruația a sosit cand ma așteptăm (28-29 de zile), cantitativa, la fel ca pana acum. Nu a fost nimic schimbat, iar eu știam ca trebuia sa vina. Test de sarcina am făcut in a 5-a zi de CM si a fost negativ( Sure Chek)

| Adriana0924 explică (pentru Brigaela):

Cand am luat testul de sarcina de la farmacie, au zis ca dacă mi-a venit menstruația nu trebuie sa mai fac testul si pe prospect scrie ca sa faci testul cand observi ca întârzie menstruația, nu stiu ce sa mai zic.

| Brigaela a răspuns (pentru Adriana0924):

Tu faci o confuzie: nu orice sangerare vaginala este menstruatie. Tu intrebi daca poti avea o sangerare peste sarcina. Evident ca daca esti sigura ca a fost menstruatie (poti afla asta printr-o ecografie), nu are rost sa faci test de sarcina. Dar nu orice sangerare se numeste menstruatie.
Tu spui ca ai cicluri neregulate si ca nu stii daca era data exacta sau a existat o abatere de 1-2 zile (e foarte important sa nu existe). Aici nu intra aproximari, trebuie sa fii foarte exacta./
Totusi, fiind o sangerare care a avut toate caracterisrticile unei emnstruatii, foarte probabil a fost menstruatie (riscul sa fi fost sangerare peste sarcina, nu mentruatie, este neglijabil). Totusi o vizita la ginecologul tau, mai ales daca nu ai fost la el in ultimele 6 luni, nu are cum sa iti strice

| Adriana0924 explică (pentru Brigaela):

Pai o am regulata din moment ce știam cand va apărea! Multumesc

| Brigaela a răspuns (pentru Adriana0924):

28-29 de zile nu inseamna regulata. Regulata inseamna: ultimele 6 cicluri menstruale au avut exact 28 de zile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic! Aici sunt doar niste "binevoitori" care nu-si stiu limita. Nu se fac consultatii pe net. Nici medicii nu fac asta. Si, da. Exista CM peste sarcina: http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

| CuriousStuff a răspuns:

Aia ar fi o anomalie extrem de mare, sa ramai insarcinata si sa ai ciclu menstrual, si probabil alaturi de CM s-ar produce si un avort spontan daca ai fi insarcinata. Poti sa stai linistita, nu esti insarcinata daca ai avut CM dupa contactul sexual neprotejat.

Multa sanatate.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/