| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna TPU!
Cam de doua saptamani am o tuse uscata care nu trece. La inceput aveam durere si raguseam destul de rau, acum am doar tuse e uscata, fara mucus, si parca atunci cand tusesc, tusesc cu putere asemanator atunci cand te ineci. De obicei am "crize" de tuse seara. Imi mai raguseste vocea uneori si nu stiu ce sa fac ca sa scap.
Mentionez ca da, respir pe gura, am rinita alergica(diagnosticata acum 5 ani, de atunci nu am mai fost la control). Am spus ca nu am mucus, dar uneori simt senzatia ca as avea.
Ati avea ceva ceaiuri care ajuta? Sau un alt remediu naturist.
Gatul il simt iritat si uneori ma gadila.
Sa fie de la o eventuala raceala netratata? Sau de la alergie? Sau poate si de la faptul ca am reflux gastric?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Remedii? putem indica doar catre articole autentice https://www.drmax.ro/articole/tusea-seaca

insa nu ar strica si un consult de specialitate

| Violleta2022 a răspuns:

De la rinita alergica gatul poate si el sa devina iritat si atunci tusesti non stop.
Mergi la medic si rezolva-ti problemele de sanatate, ca aici nu avem medici si nici nu stim daca nu ai facut complicatii la bronhii sau plamani, daca tusesti atat de rau si de mult.

| dullcat a răspuns:

Buna.Un ceai care m-a ajutat pe mine a fost cel de ceapa. Zdrobesti vreo 2-3 si apoi lasi la fiert 15 minute, bei caldut indulcit cu putina miere, dupa ce se raceste.Mai exista si alte variante.Nu e prea grozav la gust.

https://www.doc.ro/......se-prepara

Acum mna, nu e sigur ca va functiona si pentru tine, dar presupun ca merita incercat.Mai safe este, totusi, sa duci la un medic pentru consult.

| timidu89 a răspuns:

Ridiche neagra cu miere

| LaviniuA a răspuns:

Sunt la farmacie siropuri pentru tuse. Daca nu merge, du-te la doctor sa-ti de pastile.

Refluxul cauzeaza si usturime, raguseala.

| georgcyc a răspuns:

Calmotusin?