| Valentina400 a întrebat:

Cum se desfasoara o vizita la un medic endocrin, daca ma duc in legatura cu cresterea in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim20143 a răspuns:

Haide să-ți explic cu ce se ocupă mai exact un medic endocrinolog ca să înțelegi pentru ce te duci la control. Medicul endocrinolog este cel care se ocupă de glandele hormonale (adică glandele endocrine de unde vine și numele de endocrinologie). În procesul de creștere sunt implicate toate glandele endocrine ale corpului (de exemplu :hipofiza,tiroida, thymusul, testiculele, ovarele, glandele suprarenale etc.). Dacă te duci la endocrinolog în legătură cu creșterea examinarea constă în :anamneză detaliată și examinare clinică(îți va palpa gatul (pentru a vedea cum se prezintă glanda tiroida) și sânii. În urma celor două "proceduri" să le zic așa medicul îți va spune(după caz) sa faci niste analize hormonale și/sau ecografie tiroidiana.
Sănătate!

1 răspuns: