| TraficantDeCocaCola a întrebat:

De cateva zile mi se cojeste nasul, dar nu stiu de ce, am incercat toate cremele dar nu imi trece, daca stiti si voi vreun leac babesc va rog sa ma ajutati. Fundita! Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreaakisskisskiss a răspuns:

Pentru a stopa cojirea pielii de pe nas, eu iti recomand aplicarea unor comprese cu lapte călduţ pe zona afectată. Mai mult decât atât, şi în timpul cât eşti la muncă poţi să faci uz de un truc, pe cât de simplu, pe atât de folositor pentru activarea circulaţiei. Este vorba de un masaj mai special, constând în ciupituri rapide şi scurte ale nasului. Important! Nici ochii nu trebuie neglijaţi, aşa că ar fi bine să-i tratezi cu mai multă grijă, căci sunt foarte sensibili la orice tip de agresiune, fie căldură prea mare, fie frig. Paradoxal, dar cel mai important pas în această direcţie este demachierea zilnică. Totodată, se recomandă spălarea cu ceai de muşeţel şi albăstrele, iar seară de seară se va unge zona din jurul ochilor cu o cremă grasă, hrănitoare, care se va masa uşor pentru a întârzia apariţia ridurilor... laba gâştii. fundita

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu de vitamina A ai auzit?
Este la farmacie sub formă de ulei, are rol de protecție a pielii cât și a mucoaselor.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

Din cauza frigului se mai intampla, dupa ce trece iarna isi revine la normalitate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

Toate cele bune.

| NoThanks a răspuns:

Am in clasa un coleg cu o problema asemanatoare, numai ca lui i se cojea si fruntea. In orice caz, avea problema asta anul trecut, acum nu mai pateste, deoarece se da pe fiecare dimineata dupa ce se spala pe fata cu o crema de la Nivea. Incearca sa vezi. Este hidratanta si nu ti se mai usuca pielea.

| TraficantDeCocaCola explică (pentru NoThanks):

Am incercat crema Nivea, dar nu dimineata, voi incerca. Mersi! :* Mai astept sa vad ce raspunsuri voi mai primi si apoi voi da fundita!

| andreaakisskisskiss a răspuns:

Cojirea pielii (pitiriazis sau psoriazis)
Simptome
afecţiune dermatologică, manifestată prin roşeaţă şi o fină descuamare a pielii
Principalele cauze
micoză
viruşi
alergie
traumatisme repetate
Tratament şi remedii naturiste pentru cojirea pielii
Primul gest
unguente grase, bogate în vitamina A
mergi la medicul dermatolog, pentru a stabili cauza (pitiriazis sau psoriazis)
Remedii clasice
antimicotice
antibiotice
antivirale
unguente şi soluţii dezinfectante şi cicatrizante
Remedii naturiste
acupunctură
tratament homeopat
Anagalis arvensis
Arsenicum album
Berberis vulgaris
Calium muriaticum
trei-fraţi-pătaţi
infuzie: 2 inguriţe de plantă la 250 ml de apă clocotită, se infuzează 20 de minute şi se consumă 2 căni pe zi, dimineaţa şi seara, înainte de masă
tuia
tinctură (de la plafar): se iau câte 10 picături de 3 ori pe zi, diluate în apă sau ceai, câte 15 zile pe lună
cocăz negru, extract din muguri
se iau câte 50 de picături înaintea micului dejun, câte 21 de zile pe lună
nuc
uz intern: infuzie din 1 lingură de frunze mărunţite la 250 ml de apă clocotită, se infuzează15 minute; se bea o cană după micul dejun, timp de 3 săptămâni
uz extern: se fac spălături locale, cu ceaiul astfel obţinut, de două ori pe zi, maximum 3 săptămâni
varză
se pun cataplasme cu suc de varză sau cataplasme cu frunze zdrobite;
miere cu propolis
la 100 g de miere se pun 100 de picături de tinctură de propolis; se aplică pe zonele afectate de 2 ori pe zi, timp de 30 de zile, cu pauză de 30 de zile; se poate repeta timp îndelungat
rostopască
ulei de rostopască (de la plafar); se fac aplicaţii locale de 2 ori pe zi
pin
ulei de pin (de la plafar); aplicaţii locale, de 2 ori pe zi.

Sursa: Cojirea pielii (pitiriazis sau psoriazis): simptome, tratament si remedii naturiste | Unica.ro http://www.unica.ro/......iazis.html