| cazingo a întrebat:

Buna, voiam sa stiu daca bei mult cola sau pepsi poti avea probleme cu inima si sa faci diabet de tip 2. Asa am auzit si asa am auzit. Sunt constienta de cat de mult zahar au aceste sucuri, doar ca matusa mea bea foarte multa cola, nu o sticla pe zi, dar in general bea foarte multa cola, desi nu are nimic. Intr-adevar, pune cateva kg pe ea, dar nu are diabet sau alte probleme. Are 53 de ani. Eu am o problema cu fuzetea, daca nu am fuzetea, imi iau cola sau pepsi si vreau sa renunt la ele, pentru ca stiu ca nu-mi fac bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ţi-ai dat singură răspunsul când ai spus "ştiu că nu-mi fac bine". Dacă mătuşa nu are nimic, probabil ştii că mulţi au ajuns la probleme din cauza băuturilor cola. Cel mai bine, fă un efort de voinţă şi renunţă la ele.

| johnnny123 a răspuns:

Faptul ca la 53 de ani "nu are diabet sau alte probleme" nu inseamna ca nu va avea probleme la 60 de ani, la 65 de ani sau la 70 de ani. Abuzurile de orice natura au efecte care se cumuleaza in timp. Iar abuzul de zahar este unul dintre cele mai periculoase.

| StefanFlorea a răspuns:

Ca sa stie toate persoanele de aici. 1 Diabetul nu este provocat de zahar, e doar un mit fara nici macar o samanta de adevar, 2, 5litri de cola zilnic nu ar avea cum sa cauzeze probleme cu inima deoarece contine aproximativ 340mg cofeina, iar doza letala este de 10grame si zilnic nu se recomanda depasirea a 400mg

| ncristian7805 a răspuns:

Sunt sanse sa se creeze probleme cu inima, dureri foarte mari, in plus, zaharul si restul de prostii pe care le au sucurile acum pot conduce la reflux extrogasofagian, de care am avut parte la un moment dat, si sa nu zic iar dureri vrasaturi etc.

| raMLesS a răspuns (pentru ncristian7805):

Reflux extrogasofagian laughing laughing?
Ce-i ala? Eu stiu de gastroesofagian.

| ncristian7805 a răspuns (pentru raMLesS):

Greseala mea, gastrofagian trebuia sa scriu.

| Subtirelu99 a răspuns:

Am 2 cunoștințe care au avut probleme cu stomacul de la cola/pepsi