| scosmynnnn a întrebat:

Bună ziua.
De ceva timp mă confrunt cu o problemă destul de mare și anume ca atunci când mă ia somnul simt mușchiul inimii cum îmi dă un impuls. Nu știu cum să mai scap de asta, am vorbit cu medicul la telefon și mi-a spus să iau distonoplant dar degeaba. De obicei mi se întâmplă când eram schimbul 1 dar acum văd ca mai nou mi se întâmplă și când ies din schimbul 3, dimineața când sunt mort de oboseală și mă ia somnul fix în momentul ăla inima îmi dă ca un impuls puternic cat să mă trezească. Dimineața mă ia somnul până la urmă după ce îmi schimb poziția corpului dar în a 2 a parte a zilei nu mai merge orice aș face.
Țin să precizez ca nu sunt supărat, stresat sunt om normal cu suișuri și coborâșuri. Problema asta a început să apară prin noiembrie /decembrie cand eram îndrăgostit de o fată, gânduri etc dar de atunci mi-a trecut și se pare ca se agravează.
O sa merg la medic dar ma interesează să știu de la persoane care s au confruntat cu asta cum au rezolvat, m-am uitat pe tot internetul și stiu definiția palpitatiilor, în mare parte de la ce apar deci nu e nevoie să dați copy-paste de pe internet ca nu ma ajuta.
Am luat magneziu cu b6 și potasiu și parcă îmi mai treceau dar nu mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Alexalex1000 a răspuns:

Salut,probabil ai tensiuni mari și de asta. Du-te la farmacii și cumpără ți un tensiometru și vezi cat o ai. Daca o ai 110, 120, 125 ai tensiune de aviator, adică foarte, foarte buna!, daca o ai 130, 135 e buna și ea. Dar dacă o ai peste 140, 145 este deja mare și nu e bine... Este bine sa ai un tensiometru pentru că vezi ce tensiune ai și dacă o ai mare iei pastile sa îți scadă tensiunea la normal și numai faci infarct, avc, etc. Eu zic sa te duci la un control la inima. Dar nu la oricine. du-te la un medic bun de inima și vezi daca ai vreo problema la inima

| scosmynnnn explică (pentru Alexalex1000):

Mulțumesc pentru răspuns, am sa ma duc. Ultima oară când mi am luat tensiunea a fost acum 3 4 luni la serviciu și a fost ok dar acum depinde.
O să fac control amănunțit ca nu mai merge așa.mă termină și fizic și psihic.

| scosmynnnn explică:

Nu știu cum să dau ești așa ca scriu aici.
Merg la sală aproape zilnic deci mișcare fac, mănânc ok excepție sâmbătă, duminica ca orice om. Ce să mai zic, un pui de anxietate probabil ca am și eu dar când mă pun în pat și sunt chiar OK adică nu mă stresez deloc și tot îmi dă impulsuri

| scosmynnnn explică:

Evită subiectul dacă nu ești de folos.