| Kedoaka79 a întrebat:

Bună ziua. Mi-am pus aparat dentar în România, a trebuit să-mi scoată premolarii deoarece aveam dinții înghesuiți. A trebuit sa plec în Germania, aici mi-am continuat procesul la o clinica unde acum mi se spune ca pe partea stânga al doilea premolar nu mi se mișcă și nu se poate astupa extracția făcută și trebuie să-mi facă legătură să-mi acopere extracția. Nu vreau să-mi pun legătură, mai ales ca mi s-a scos dintele meu bun de acolo. Într-adevăr am o structura osoasă mai dura. Ce părere aveți, ce trebuie sa fac în continuare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.E tare nasoala situatia.Ideea e ca in Germania te costa mai mult, in primul rand, si in al doilea rand, de-acum cred ca nici nu ar avea sens sa tot revii in Romania, fiindca va fi nevoie sa faci vizita lunara pentru a-ti mai strange arcul, pe ambele arcade, ceea ce inseamna si mai multi bani dati in plus.Dar de ce nu vrei legatura? Te astepti ca estetic va arata mai urat decat aparatul in sine? Mai intelept este sa accepti cum zice medicul, sa faci un compromis pentru ca la final va merita.Anii vor trece oricum repede.Eu am purtat prin liceu si n-am avut aceasta problema ca tine, dar recunosc ca la multe am dat erase din memorie ca nu-i o experienta asa faina.Eu muream de dorul chestiilor crocante pe care evident ca a trebuit sa le evit cu sfintenie.laughing)

| Kedoaka79 explică (pentru dullcat):

Atâta timp cât doctorul din România mi-a scos premolarii sănătoși fiind, clar nu i-a scos să-mi pun legătură ca nu are sens. Dintele acela trebuie deplasat în extracția făcută, dar cică nu se deplasează. Am văzut pe social media persoane care și-au îndreptat maxilarul cu aparat dentar, iar mie nu poate să-mi alinieze dinții pentru ca "nu se deplasează". Nu mai stric încă 2 dinți care vor fi piliți atât timp când mi-am scos un dinte bun cu un alt scop decât cel de a-l înlocui cu unul fals. Am cerut părere în Ideea dacă e cineva priceput să-mi spună și mie dacă exista asa ceva și să-mi recomande ceva ( alt medic de exemplu)