| ZitaRita a întrebat:

Bună ziua! Vreau sa știu dacă pot avea pe lângă sindromul asperger și ADHD și retard mintal! Ce inseamna retard mintal? Am văzut niște poze cu oameni cu retard mintal și arata cam ca mine! Adică au dinti în fața la fel cum am eu și o greutate mica! Pot avea retard mintal dacă am și autism și ADHD? Mai este cineva care crede ca are boala asta sau a primit diagnostic și dacă da cum se manifesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La cum scrii nu pari sa ai retard mintal. Cred ca este o obsesie de-a ta.

| RAY a răspuns:

Asta inseamna adhd care nu inseamna autism, asperger, retard mintal
ADHD poate afecta abilitățile de funcționare executivă legate de următoarele:

Atenţie
concentraţie
memorie
impulsivitate
hiperactivitate
organizare
abilitati sociale
luarea deciziilor
planificare
motivare
comutarea sarcinilor
învăţând din greşelile trecute
Au fost găsite anomalii structurale în creierul pacienților cu ADHD, cum ar fi:

Cortexul frontal : gestionează și controlează funcționarea la nivel înalt, cum ar fi direcționarea și organizarea atenției, precum și funcția executivă și multe altele
Sistemul limbic : coordonează răspunsurile emoționale și comportamentale
Ganglionii bazali : direcționează comunicarea în interiorul creierului, similar turnului de control al unui aeroport. Este foarte implicat în coordonarea motorie, precum și în formarea obiceiurilor, recompense și întărire
Sistemul de activare reticular (RAS) : o rețea de neuroni care ajută hipotalamusul în reglarea comportamentului
Densitate scăzută a materiei cenușii
Anomalii în structura substanței albe
Volumul total al creierului mai mic decât normal
Dimensiunea redusă a unor părți ale creierului
Maturarea corticală mai lentă decât normală până la viața adultă
Grosimea corticală redusă la adulți, în special a rețelei corticale responsabilă pentru atenția concentrată

| johnnny123 a răspuns:

Cine vrei să-ți pună diagnostice aici?

| ZitaRita explică (pentru johnnny123):

Eu voiam doar sa știu dacă cunoașteți pe cineva cu boala și as vrea sa știu cum arata și cum se comporta

| johnnny123 a răspuns (pentru ZitaRita):

Cu ce te ajută asta? Dacă tu te apuci să-ți pui singură diagnostic de retard pentru că "ai dinții din față la fel ca oamenii cu retard pe care i-ai văzut în niște poze", este clar că ultimul lucru de care ai nevoie sunt sfaturi de pe internet.

Dacă chiar vrei să știi de ce suferi, mergi la doctor.

| StoicAnalysis a răspuns:

Du-te la un doctor. Noi nu stim despre tine nimic.

| ALM2000RO a răspuns:

Https://www.csid.ro/semne-si-simptome/retardul-mintal-11247944/
Trebuie să te lași consultată de un medic psihiatru, nu-ți poți pune singură diagnostice și nici noi nu ți le putem pune aici, că nu suntem medici.
Totuși, citește cu atenție link-ul ca să-ți faci o idee generală.
Personal nu cred că ai așa ceva, fiindcă scrii foarte bine, logic și coerent. Și vezi că retardul mintal nu are nicio legătură cu aspectul fizic sau cu dinții.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu iți poți pune singur diagnostic si nici noi, doar un doctor poate face asta. Retardul mintal si tulburarile mentale in general sunt de mai multe feluri, si nu are nicio importanță aspectul fizic, daca arăți ca nu stiu cine care a are retard mintal nu înseamnă ca ai si tu. Esti considerat retardat mintal daca ai un IQ sub 70.
Simptome retard mintal:
• Menţinerea comportamentului de copil;
• Capacitate scăzută de învăţare;
• Eşecul în dezvoltarea intelectuală;
• Incapacitatea de a face faţă cerinţelor educaţionale la şcoală;
• Lipsa curiozităţii;
• Întârziere a dezvoltării limbajului vorbit;
• Capacitate de memorare deficitară;
• Dificultăţi de învăţare a regulilor sociale;
• Afectarea abilităţilor de rezolvare a problemelor;
• Dificultăţi de dezvoltare a comportamentelor adaptative precum aptitudinile de îngijire proprie;
• Lipsa inhibiţiilor sociale.
Dupa parerea mea, o persoana cu retard mintal nu ar fi capabilă sa scrie un text cum ai făcut-o tu, ai scris corect gramatical si coerent, eu cred ca nu ai retard mintal.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Pentru retard mintal e simplu
fa-ti un test aici :
https://www.treningmozga.com/ro/iq/iq-test.php

test normal sa faci.
uita-te la 4-5 intrebari si apoi incepe un test nou si da-l serios.
zi-mi si mie cat ti-a iesit.
bafta

| Mindfulness a răspuns:

Nu cred că ai tu retard mintal,poate ai primit diagnostic greșit și acum crezi că ai așa ceva,psihiatrii mai greșesc când pun diagnostice MARE ATENTIE așa că nu ar trebui sa te preocupi exagerat că ai suferi de acest "handicap mental"
Daca ai ADHD și autism nu denotă și nu reflecta o regulă că ai avea și retard mintal ( întârziere mintală),sunt genii cu autism am văzut,deci nu este o regula.
In cel mai grav caz poți avea un retard ușor, dar oamenii din politică mai toți au așa ceva.
Inteligenta nu ești, nici eu nu sunt, dar eu zic că ai un IQ normal, undeva intre 90-100, e posibil sa nu fi primit de la părinți o educație buna și de aceea sa nu cunoști multe chestii sa nu te descurci in viață ca ceilalți asta nu înseamnă că e retard la mijloc!
După cum scrii pari normala,nu ai încredere in tine,cineva te-a jignit in mod repetat și ai impresia că ești "specială",cineva te-a devalorizat,discreditat,ai fost probabil judecată aspru,ai primit bullying in copilărie,sunt multe chestii ce îl pot face pe un OM sa se perceapă asa cum o faci tu,traumele in special.
Eu zic sa te accepți așa cum ești și să nu îți pese părerea celorlalți,sa înveți să te iubești tu cu bune și cu rele și să mergi mai departe cu spatele drept și privirea în sus.
De multe ori și eu cred că aș avea așa ceva sincer sa fiu chiar daca învățam bine,nici eu nu mă prea descurc in viață bine,dar asta e datorita educației precare nu a unei dizabilități intelectuale.
Citește multe cărți, chestii motivaționale, de dezvoltare personala, practica sportul regulat, uită-te la documentare utile, fa integrame etc.

| Mindfulness a răspuns:

Se manifestă prin întârziere mintală la orice sarcina,acțiune pe care o ai la locul de munca,când înveți, când ți se dă o sarcina de făcut, nu te poți organiza, adapta, integra în nici un colectiv ( nu e o regulă ) lista e interminabila. Poate de prostie cronica suferi că te desconsideri in ultimul hal și asociezi orice lucru nefiresc și irațional cu defectele tale fizice.