| adriana_prunea a întrebat:

Care este motivul pentru care corpul meu nu poate asimila calciul? Ce remedii exista?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Calciul se asimileaza mai bine in prezenta vitaminei D si in urma expunerii la soare.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stai mult la soare, sa mananci lactate si nu sa iei calciu pastile, sa nu stai in mediu toxic (formol, benzina, vopseluri).

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu am avut in timpul adolescentei o perioada in care am facut crize de spasmofilie din cauza lipsei de calciu. Atunci un medic i-a spus mamei sa faca o reteta de calciu natural pe care sa mi-l administreze. Am scapat dupa catva timp de spasmofilie. Pierderea de calciu se poate sa fi fost si din cauza cresterii foarte bruste in inaltime, dar si ulterior dupa ce inaltimea s-a stabilizat am mai avut probleme. Desi acum nu pot zice ca am probleme din aceasta cauza, totusi calciul se situeaza undeva la limita de jos a normalului.
Reteta se face din oua spala-te, de fapt din coaja de ou (de la gaini de la tara, de case) uscata in cuptor (sau uscata 1-2 zile) - maruntita, apoi se macina cu rasnita de cafea pana cand devine praf fin, asemanator fainei. Intr-un vas de sticla, se combina 2 parti de praf de coji de oua, 3 parti miere de albine poliflora si o parte suc de lamaie. Se omogenizeaza bine amestecul, se toarna intr-o sticla (care se inchide ermetic) si se pune la macerat timp de o saptamana, la loc intunecos, racoros si uscat (de regulă la frigider). Solutia se agita zilnic, de 2-3 ori. Preparatul astfel obtinut se pastreaza in vase de sticla colorata, ermetic inchise, la adapost de lumina si caldura. Este valabil timp de 6 luni, tinut la frigider.
Se ia cate o lingura, de 3 ori pe zi, la mesele principale, diluat in 100-200 ml de apă, sirop sau ceai medicinal. Daca este vorba de persoane mai in varsta doza se reduce la jumatate. Inainte de intrebuintare, se agita bine soluţia. Durata tratamentului este de 2-4 saptamani. Cura se poate relua numai dupa o pauza de 1-2 saptamani.
Totusi eu iti recomand sa mergi si la un medic. Aceasta cura nu are ce sa iti strice, totusi este contraindicata in unele boli cum ar fi diabetul zaharat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la un medic nutriționist, internist pentru a depista cauza care determină eliminarea calciului din organism.
Undeva în organism nu fucționează ceva!
Consultă și un medic endocrinolog.
Trebuie să iei calciu cu prescripție medicală după o serie de analize de sânge.
Să nu uităm că în perioada menstrei se pierde atât calciu cât și fier. Îți recomand să iei calciu în această perioada pentru a echilibra nivelul de calciu din organism.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pierdere de calciu