| MyNameisEduard a întrebat:

Care sunt beneficiile renunțării la suc?(consum doar apă)
Dau fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SingleForOne a răspuns:

Sa bei doar apa este un beneficiu enorm pentru ca iti regleaza nivelul de aciditate din corp, ph 7-7.5 sa fie ideal, si asta ajuta la digestie, circulatie, gandire, respiratie, miscare, oase, muschi, si multe altele. Dar, trebuie sa bei regulat o cantitate la un interval de timp, in functie de activitatea zilnica, aspectul fizic si obiceiurile alimentare.
Totusi, apa ar putea avea anumite dezavantaje minore, prin faptul ca nu poate avea vitaminele din sucurile naturale pe care le-ai putea face acasa. Cumperi lamai, portocale, mere, ananas, rodie, si ce mai vrei tu, dar si un storcator de fructe -si boom, ai facut suc, si ai vitamine naturale. Daca esti inconjurat de pomi fructiferi, si mai bine!

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cât suc beai pe zi?

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Pe zi 3 sau 4 uneori Aloe Vera rece și mai mănâncă și ceva dulce un bounti cu cocos și un kinder și aia este tot mai mult nu mai pot

| sierra1 a răspuns:

Vreo 12 lei pe zi economisiți, vreo 350 pe lună, vreo patru MII pe an! Ca să nu mai vorbim de sănătate

| MyNameisEduard explică (pentru sierra1):

Mare dreptate ai si cu economisitul, îmi pare rau ca nu pot da mai mult de o fundă dar mulțumesc pentru răspuns!happy

| sierra1 a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Tu să fii sănătos

| Mosotti a răspuns:

Poti bea suc fara zahar ca ala nu ingrasa, ca mai bem si pentru gust, are el ceva chimicale prin el, dar o viata avem, nu traim 1000 de ani.
Deci beneficii nu stiu care ai avea, in afara ce te abtii de la o placere.
Daca vrei sa traiesti 100 ani, poate o fi un beneficiu ca neconsumand ceva chimicare ar fi mai bine a la long, insa oricum mananci din astea la tot pasul, ca nimic nu mai e natural, asa ca ce mai conteaza sucul ala.

Eu beau Fanta fara zahar, de portocale de mult, si nu am nici pe dracu, mai traiesc si prezentul, nu doar viitorul.

| Latinmoon a răspuns:

Renunti la zaharul si aromele sintetice din suc.

| 1997onur a răspuns:

Apa este cea mai bună și sănătoasă de asta bem și suc și Aloe Vera -_-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai putine calorii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca bea fara zahar, nu are calorii decat infim, o sticla de Fanta fara zahar de portocale are 10 Kcal, fata de 220 aia cu zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai ingerezi chimicale și coloranți.

| saftaiiustin a răspuns:

N-am mai baut apa de 5 ani, in fiecare zi aproape beau 2, 5 litri de cola. Ma mai doare uneori stomacul dar nu m as mai intoarce la apa

| darrio2007 a răspuns (pentru saftaiiustin):

Daca te doare deja stomacul, renunta la Cola.

| SingleForOne a răspuns (pentru saftaiiustin):

Cati ani ai? Te doare stomacul acum, peste alți cativa ani, iti "va cadea stomacul" cu totul. Doamne fereste, poate ajungi sa mananci numai mancare lichida si/sau fiarta, pentru ca stomacul stricat nu permite alte feluri de mancare.

| Mosotti a răspuns (pentru saftaiiustin):

Normal, nu se intampla nimic daca bei cola, eu beau de mult sucuri fara zahar si n-am nimic., nici nu ma ingrasa, nu nimic, mai vreau si placere, nu ca nu stiu ce, ca nu stiu mai ce, ca se intampla nu stiu ce.
Dar ca mancam totul chimizat nu mai zice nimeni nimic, si legume pompate cu chimicarle, zice de suc si dulciuri.

Daca nu te ingrasi poti bea si cu zahar, nu e problema, pentru ca daca nu te ingrasi, inseamna ca nu abuzezi.
Eu beau si apa dar si fanta aia buna si rece, mm dar buna e, poate sa aiba si gagici in ea, ca tot beau.
Multi "renunta la aia, renunta la aia", dar nici unu nu zice "ia sa vedem cum sa facem sa nu ne mai faca rau", ma refer in special la dulciuri.
Pai mai bine decat sa traiesc 90 ani, mai bine 60 dar macar traiesc clipa.
Unii se comporta ca si cum ar imparati lumea si ar trai vesnic daca nu mai beau sucuri sau nu mai mananca dulciuri.

E voie si dulciuri si tot cu moderatie, cu moderatie adica sa nu te ingrasi, atat.

| Woodsz a răspuns:

Nu ai niciun beneficiu daca bei suc, e doar zahar si colorant, iar zaharul e foarte rau pentru tine.