| Kornuletz540 a întrebat:

Ce faceți când aveți insomnii, sau când vă treziți ân mijlocul nopții și nu mai puteți să dormiți sau nu mai aveți somn deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

CITESTE O CARTE! - asta este ce mi-au recomandat specialistii (somnologi clinicieni), care studiaza somnul si lipsa lui in anumite perioade ale noptii.

Sub nici o forma nu aprinzi computerul, televizorul sau telefonul, fiindca lumina lor electronica trezeste creierul si-l irita si atunci, adios somn.

| gabicoo a răspuns:

Optisomn. De la farmacie.

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

O porcarie.

| gabicoo a răspuns (pentru Lupică27):

La mine are efect. Nu am probleme grave.
Sunt curios, ce părere ai despre Stilnox?

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu am luat ma niciun stilnox. Daca nu a mers cu gerodorm de ce ar merge cu stilnox? e aceeasi marie cu alta palarie.

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

La mine alcoolul e problema, mi-a afectat rau creierul. Probabil trebuie sa treaca multe luni pana imi revin, beleaua e ca mai scap la bautura cand si cand si ma da inapoi.

| LisaJulie a răspuns:

Eu în momentul de fata am aceste insomnii dar încerc totuși sa dorm mai mult după masa de prânz! Unele persoane au aceste insomnii din cauza depresiei, anxietății, sau se îngrijorează prea mult! Încearcă sa găsești modalități prin care sa reduci stresul și poate sa vorbești cu medicul de familie despre asta

| ALM2000RO a răspuns:

Din păcate în cazul meu nu merge nimic, așa că nu am ce face decât să sper să adorm într-o oră jumătate minim. Ceea ce fac înainte de a mă pune la somn e o plimbare de o oră și jumătate afară ca să mă obosesc, mă plimb într-o zonă la periferie cu urcușuri multe. Și nu stau pe laptop și nici pe telefon cu o oră înainte de somn, când vin de afară seara iau o carte în mână. Insomnia e rezonabilă acum, adorm într-o oră și jumătate de câteva luni, față de 3-4 ore în trecut când nu făceam tot ce am zis (cu plimbarea și cu cititul).

| colonelumorteni a răspuns:

Iti zic eu una tare desii o sa rada multi de mine.Eu cand ma trezesc asa si nu pot sa dorm imi bag castile in urechi intru pe spotify si ascult hiturile de azi.Stau rezemat cu spatele de perete si imi legan capul in stanga si in dreapta apoi imi imaginez cum sa spun....imi fac filme uneori plang la melodii din cauza a ceea ce-mi imaginez, odata am atipit si am inceput sa plang in somn m-am trezit cand canta Raluca ia-mi soarele din umbra ''de multe ori cand imi e urat sa dorm asta fac ascult muzica si de multe ori m-am trezit cu telefonul descarcat sau stau pe tik tok si ascult ce vorbesc aia pe live pana ma ia somnul.Ma gasit mama cu pc-ul aprins povestea intr-un video despre religia gnostica pistis sophia si buimacit am auzit-o pe mama cand m-a intrebat:,, ce e asta la ce te uiti'? Am adormit odata urmarind o sedinta de hipnoza ma uitat fix dar a fost ceva ciudat vedeam camera dar nu mai eram atent, nu stiu daca a reusit sa ma hipnotizeze dar deja ajunsesem undeva departe in univers apoi m-a luat somnul si nu am mai vazut nimic, ma simteam linistit parca era Dumnezeu langa mine