| fgsdfgdfgdsfgfd a întrebat:

Cezariana sau normal? Imi spuneti si riscurile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Normal,complicatii pot aparea atat la cezariana cat si la nasterea normala-cazuri mai rare, eu am nascut normal dar daca ar fi sa mai nasc inca o data as face cezariana pentru ca nu mai vreau sa trec prin ce am trecut...

| grab a răspuns:

Cezariana se face daca apar complicatii gen greutate fat prea mare sau cordon infasurat in jurul gatului, precum si anumite probleme cardiace la mama.

Avantajul nasterii naturale ar fi ca sistemul respirator al copilului sufera o transformare benefica atunci cand iese prin contractii.

Bafta!

| betty678 a răspuns:

Pai.....iti spun ce mi-a spus mama mie si anume ca daca e primul copil si ai sa faci cezariana la al doilea nu vei mai putea naste natural si ca sa faci cezariana din nou e mai greu.

| qIrinna a răspuns (pentru betty678):

Chiar asa mi-a spus si mie mama mea!
>>

| betty678 a răspuns (pentru qIrinna):

happy Dragut!

| Plankton a răspuns:

Cezariana se face in mare parte din cauza complicatiilor sau daca nu poate femeia sa suporte durerea.
Este recomandat sa se faca normal daca se poate.
Riscuri nu sunt cat timp nu sunt complicatii.
Singurele dezavantaje ar fi la cezariana : semne mici de la cusatura si anestezia totala care nu iti face tocmai bine.

| dinamo2014 a răspuns:

Cezariana are complicatii dar nu mai ai dureri...dar este mai bine normal..asa cum se face de mii de ani...