| Kefry a întrebat:

Culoare albastră este mai dăunătoare pentru ochi? Știam ceva de această culoare că nu e asa bună pentru ochii noștri. În schimb galbenul este mai ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Fluturaș34 a răspuns:

Sunt foarte multe culori care dauneaza. Acum depinde si unde anume vedem acea culoare. Daca e un albastru mai inchis cred ca pe oricine ar deranja acea culoare. Daca e, de exemplu, culoarea unei camere (pereti) cred ca te poate deranja, dar daca e o bluza albastra pe care o porti intr-o zi, nu cred ca e ceva prea "grav".
Sunt altele care dauneaza mult mai mult ochilor decat culorile.

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

DA! Culoarea albastra dauneaza cel mai mult ochilor nostri!
Culoarea gri dauneaza cel mai putin!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Galbenul este culoarea soarelui, a luminii şi a optimismului, înviorează, activează şi eliberează temerile. Menţine vigilenţa, stimulează concentrarea.Are un efect pozitiv asupra felului în care ne simţim dacă e pe pereţi sau în alte locuri din apartament.

Culoarea albastră face parte din culorile primare. Culoarea opusă ei este culoarea galbenă, amestecul acestor două culori are ca şi rezultat culoarea verde, care combină calităţile ambelor culori. În natură este larg răspândită în cerul azuriu, care se reflectă în apă, i se spune culoarea liniştei şi odihnei.

| Andreea213 a răspuns:

Poate ca da, dar va trece cu timpul.

| Andreea213 a răspuns (pentru Andreea213):

Scuzati-ma, voiam sa raspund la alta intrebare.