| elisa_2627 a întrebat:

Cum devin asigurat la sistemul public de sanatate? ...nu am niciun venit...cat costa si care sunt conditiile de inscriere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mergi la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate, acolo vei primi mai multe informatii cu ce trebuie sa faci pentru a deveni asigurat!
Te pup!

| elisa_2627 explică (pentru anonim_4396):

Asa este ...aici persoana in cauza va gasi raspunsul corect, Multumesc!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să mergi la Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru mai multe informații!
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa inchei un contract de asigurare cu Casa Judeteana de AS din judetul tau. Se poate face minim la salariul minim pe economie, respectiv acum la 800 lei. Te costa lunar 12% din 800 lei, respectiv 96 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nue sti angajat, elev, student pana in 26 ani, coasigurat poti s iti platesti asigurarile direct la Casa de Asigurari

| OnuOnulică a răspuns:

Pai ar trebui sa mergi la Casa nationala de Asigurari de Sanatate.