| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti poti da seama daca ai hepatita A, B sau C? Ce simptome ai? Ochii vineti e un criteriu? Hepatita B cum se transmite? Si care sunt primele simptome?
Ce analize trebuie facute pentru ficat sa vezi daca ai vreun virus? Si cam cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Le poți face oriunde contra cost.
Dar medicul de familie nu te poate servi cu prescriere de tratament fără să îl plătești, căci cabinetul său funcționează fiindcă el e plătit de CASS. Dacă nu ai card de sănătate și cotizația lunară plătită la zi, trebuie să îi plătești consultația, lui, sau altcuiva la alt cabinet.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Analize de sânge. Dacă mergi la medicul de familie nu costă. Dacă nu, cam 50 de lei, maximum 100.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pot sa le fac la urgente? Am medic de familie da nu imi da trimitere fiindca nu lucrez. as putea la bioclinica sa le fac si sa le duc la medicu de familie si sa imi prescrie tratament? Chiar daca nu lucrez?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Le poți face oriunde contra cost.
Dar medicul de familie nu te poate servi cu prescriere de tratament fără să îl plătești, căci cabinetul său funcționează fiindcă el e plătit de CASS. Dacă nu ai card de sănătate și cotizația lunară plătită la zi, trebuie să îi plătești consultația, lui, sau altcuiva la alt cabinet.