| Răpităînnori a întrebat:

De ce solicită un medic expert al asigurărilor sociale o anchetă socială pentru completarea dosarului medical?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Ordinul nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru ca asa prevede legea.

| Răpităînnori explică (pentru CodrutElian1990):

Care lege mai exact? Ce număr, din ce an?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Răpităînnori):

Ce ti-am scris pana acum este pentru dosarele incepute pana la 29 februarie 2024.
Dupa aceasta data au intrat in vigoare Normele de aplicare a Legii nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii, din 28.02. 2024. Vezi art. 71 si 81, precum si anexa 10 ale acestor norme.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Răpităînnori):

Ordinul nr. 340/2001 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare

| CodrutElian1990 a răspuns:

Procedura de încadrare în grade de invaliditate, revizuirea medicală, recuperarea capacităţii de muncă şi contestarea deciziei medicale | Normă. Pct.31