| RAY a întrebat:

De ce unele persoane cred ca adhd e o inventie fantezie/medicala?

Nu credeti ca aceste chestii pot fi involuntare si nu imature sau cauzate de lene?

ADHD predominant cu deficit de atentie

- dificultati in a acorda atentie detaliilor sau savarsirea greselilor din cauza nepasarii in ceea ce priveste munca sau alte activitati
- dificultati in a acorda atentie diferitelor sarcini sau activitati
- incapacitatea de a asculta atunci cand cineva ii vorbeste direct
- incapacitatea de a termina sarcini de lucru
- dificultati de organizare
- evitarea sarcinilor care presupun eforturi mentale prelungite
- pierderea lucrurilor esentiale pentru desfasurarea anumitor activitati
- usor de distras

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Hai să-mi bag, înseamnă că am ADHD parțial.
Că la o parte din ce ai scris mai sus, sunt expert.
Mai ales chestiile aiea cu ușor de distras și incapacitatea de a asculta când cineva bla, bla. bla, laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu e de râs grecule, abia astept sa trec pe amfetamina, de multe ori uit, nu ca as vrea sa uit, nu pot fii organizat, uni ar spune esti.imatur sau neatent sau nesimțit

| RAY explică (pentru Hammurabi):

De exemplu de 3 saptamani tot spun că merg după trimitere, crezi ca nu as vrea, uit ce trebuie să fac

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Man. stai liniștit că n-ai nici o problemă.
Doar stres și anxietate.
Dacă mă apuc eu să-ți povestesc căte prostii și greșeli fac te îngrozești. Și s-ar presupune că am răspundere destul de mare.
Dar uneori am senzația că aș fugii undeva în vârful unui munte să nu mai am treabă cu nimic și să zac acolo vreo lună de zile măcar.
Cea mai nouă ispravă a fost acum câteva zile. Am dus-o pe mătușe-mea la Mol să cumpere ceva și am uitat-o acolo. Mi-am adus aminte când după vreo 4 ore, m-a sunat de pe telefonul unui străin pe care l-a rugat să o lase să dea un tel. Pentru că telefonul ei rămăsese la mine în mașină.
Deci îți dai seama cât de varză sunt. laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că-s ignoranți și cel mai probabil n-au cunoscut o persoana diagnosticată ca să înțeleagă că e mai mult decât "sunt puțin dezordonat și uneori procrastinez".

TikTok a contribuit mult la mizeria asta pentru că e foarte ușor să te prefaci că "ai creat content" înșirând 5 simptome, așa că s-au apucat toți autodiagnosticații să reducă un diagnostic complex la niște chestiuni generale ca să fie relatable și să dea lumea laic&sher, iar acum toată lumea e confuză și crede că are ADHD laughing.