| Ioana06i a întrebat:

Este cineva care a trecut la fel, printr-o astfel de chestie?

De 5 zile, am înțepături puternice de inimă, dificultăți de respirație, vedere încețoșată de aproape - când văd în ceață, când văd clar, stări de greață și dureri în zona brațului stâng, care persistă foarte mult timp și nu se oprește, la fel și inima. Și pe lângă, am și stări de slăbiciune și oboseală - nu prea pot sta mult în picioare, am senzația că leșin.

Într-adevăr, mă simt foarte stresată și nervoasă de la un timp, fără să îmi explic de ce. Nu am vreun motiv anume, mă enervez fără să vreau.

Am mâine programare la medicul de familie și până mi-ar da un bilet de trimitere în altă parte, ce aș putea face să nu îmi mai fie atât de rău? Știu că nu pot primi aici un anumit diagnostic și acesta îl voi avea primit de doctor, dar cel puțin, aș vrea să știu dacă ar fi ceva eficient pentru ameliorarea a acestor simptome.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu cat este de la o eventuala problema cardiaca in cazul tau dar (posibil si asta) dar ai si din alte sfere medicale simptome, printre care si 'din anxietate' as zice

ai zis foarte bine ca maine mergi la medic si acesta te va consulta, aici ne putem da cu parerea doar, dar asta nu inseamna ca este cel mai indicat lucru si nebefic!
foarte bine ca mergi la consult specializat!

"Simptome legate de anxietate

Deseori persoana nu mai observă decât suma de simptome fizice neplăcute și chinuitoare, uneori fără să mai conștientizeze situația care provoacă îngrijorarea.

Prin apariția acestor simptome, se produce o suferință în plus. Spre surprinderea multor pacienți, nu există simptome fizice care să nu poată apărea în contextul anxietății sau pe „fond psihic", de la tremor și palpitații, la leșin, diaree sau paralizii.
Din acest motiv, înainte de a concluziona că anumite simptome sunt legate de anxietate, consultul medical de medicină internă, cardiologie, neurologie sau alte specialități este recomandat. Dar a căuta ani de zile o boală fizică poate întârzia diagnosticul de tulburare de anxietate și ajutorul, care reprezintă ajutor pentru psihic și nu pentru corp."

https://clinica-hope.ro/simptomele-anxietatii/

| Ioana06i explică (pentru Simpatic):

Am fost diagnosticată cu Depresie și Anxietate (în context situațional) în martie 2022, de către medicul Psihiatru, unde am primit și tratament, dar nu mai știu ce am primit... Știu că trebuia să merg la consult, dar nu am mai fost, fiindcă tot odată, nici nu am mai vrut sa continui tratamentul. Nu am mai simțit să le iau.

| Simpatic a răspuns (pentru Ioana06i):

Din antidepresive nu se iese brusc, nu se intrerupe acel tratament decat cu o schema gandita de medicul psihiatru, intreruperea brusca dupa sa zicem 3 luni de zile (doar un exemplu cu 3 luni de zile) de cand administrezi un astfel de tratament poate avea consecinte grave!
sper sa nu fie ceva la inima in cazul tau!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suni la ambulanță

| ioana748 a răspuns:

Magne B6 si Calciu.
Mai bine chemai salvarea, totusi simptomele tale pot reprezenta o simpla demineralizare sau o problema serioasa a sistemului circulator.
Multa sanatate,

| LisaJulie a răspuns:

Ce mananci? Încearcă sa păstrezi o alimentație echilibrata și sănătoasă! Poate sa fie și din cauza asta

| Ioana06i explică (pentru LisaJulie):

Nu prea mănânc.
Mănânc o dată în zi sau când mănânc normal, mi se face rău. Sunt momente și momente, dar în general, nu prea mănânc. Mai ales când sunt foarte stresata, nu pot mânca absolut deloc.

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Si eu am unele probleme din astea! Asta se poate intampla din cauza depresiei

| Mindfulness a răspuns:

Anxietate și depresie = toate simptomele prezentate de tine.

| Selu800 a răspuns:

Inapoi repede la medicul care ți-a prescris ultimele medicamente! Cu calm explica situația. Te va ajuta in mod cert.
Între timp cere sa fie langa tine un adult responsabil 24/7, langa tine sau in casă, fa un plan de rezervă, geanta sa fie la ușă! Dar cel mai bine mergi cu calm la urgență, pentru a fi in siguranță! Daca nu poti chemi o ambulanță!
Va fi bine!