| AlexAtanasiu a întrebat:

Hei TPU cine imi spune ceva despre ....hivul thc tbc si alte boli vitale... ii dau fuhnda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LegionarulRoman a răspuns:

1.
Infecţia cu papilomavirusul uman (HPV)
Papilomavirusul uman (HPV)
-
este un virus ADN dublu catenar, descoperit în 1954;
-
sunt peste 100 tipuri de papilomavirus identificate până la ora actuală,
fără ca lista să fie epuizată;
-
sunt cunoscute 30
-
40 de tipuri cu afectare ano
-
genitală, dintre care
aprox. 15
-
20 tipuri sunt
oncogenice
(pot provoca cancer), HPV 16
şi 18 fiind cele mai implicate, iar restul sunt tipuri
non‑oncogenice
,
tipurile HPV 6 şi 11 fiind cel mai frecvent asociate cu condiloamele
genitale externe (tumori necanceroase)
.
Infecţia cu HPV
Infecţia cu HPV este, in principal,
o boală cu transmitere sexuală (BTS),
dar există şi
factori favorizanţi
care scad imunitatea organismului şi pre
-
dispun la această infecţie: diabetul zaharat, sarcina, afecţiuni ale sângelui,
tratament cu cortizon, lipsa igienei etc.
.
Infecţia este foarte frecventă, fiind considerată o "maladie a viitorului";
în SUA, frecvenţa infecţiei cu HPV a crescut în ultimii 15 ani cu 500%
.
În România
:

infecţia apare mai frecvent la femei care au şi alte boli cu transmitere
sexuală:
gonoree, candidoză, trichomoniază;

frecvenţa bolii este de
6%
din totalul bolilor cu transmitere sexuală;

în 2003, în România, au fost înregistrate 3.268 de noi cazuri de cancer
de col uterin;

din 79 de cazuri internate în Cluj, transmiterea sexuală a fost constatată
la 42% din cazuri.
http:/
/
gineco.pulsmedia.ro/
article
--
x
-
Ginecologie
Cancerul_de_col_uterin__epide
-
miologie,_screening_%C5%9Fi_tratament
--
5539.html
Traian Ciucă,
Boli transmisibile pe cale sexuală
, Editura Ştiinţifică, Bucureşti,
M. Hirte,
op. cit
., 322.
Christa Todea
-
Gross, Ilie Moldovan,
Îndrumarul medical şi creştin despre viaţă al
Federaţiei Organizaţiilor
Ortodoxe Pro‑Vita din România,
Editura Renaşterea, Cluj
-
Nap
-
oca, 2008, 330

Infecţia cu HPV a organelor genitale nu provoacă de obicei simptome, iar
în peste 90% din cazuri se vindecă spontan.
Cu cât femeia este mai tânără, cu
atât vindecarea naturală este mai frecventă, cu condiţia să nu existe factorii
favorizanţi, care cronicizează boala
.
Circa 80% dintre oameni fac în timpul vieţii cel puţin o infecţie cu HPV, fără
să o observe, deoarece în majoritatea cazurilor sistemul imun o face inofensivă
.
Când se cronicizează, infecţia cu HPV va provoca modificări de diferite
grade la nivelul celulelor colului uterin, numite "neoplazii cervicale intraepi
-
teleale" (CIN), gradele I
-
III. Cu toate acestea există o rată mare de vindecare
spontană. În 40% de cazuri cu CIN gr. II, infecţia se vindecă fără nicio inter
-
venţie. La 10% din infecţiile cronice, modificările celulare continuă şi în de
-
curs de 8 ani ajung în stadiul CIN III, fiind o etapă precanceroasă.
Dar chiar
şi aceste modificări celulare se vindecă în timp, în mod natural, în 33% din
cazuri
. În continuare, este nevoie de încă 8
-
12 ani până când se trece din
CIN gr III (cu grad înalt cancerigen) la cancer.
Mai puţin de 1% dintre
femei

le care s‑au infectat cu un tip de HPV cu "grad înalt cancerigen" vor face în
final cancer de col uterin
.
Deci, şi fără vaccin, există statistic o protecţie de
peste 99%!
Chiar dacă, la femeile de până la 45 de ani, este al doilea cancer
ca freceventă, el reprezintă doar 3, 2% din totalul îmbolnăvirilor de cancer şi
doar 1, 8% din cazurile de decese la femeile cu cancer. Sunt două perioade
de "vârf" pentru acest tip de cancer: între 35 şi 55 de ani şi după 60 de ani. În
anul 2002 s
-
au îmbolnăvit de cancer de col uterin 6700 de femei şi una din
4 (1700 de cazuri) a murit de această boală
(statistica este din Germania).
În România
statistica nu este cu mult diferită faţă de cea din Germania,
dar există şi la noi tendinţe spre exagerări, în vederea vaccinării fetelor anti
-
HPV, cu vaccinurile Gardasil sau Cervirax

P.S: vezi aceasta carte:http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-boala.pdf

| Azµre a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Un răspuns complex, meriți fundă.

2 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Despre tbc iti pot spune pentru ca am avut caz in familie.Se face de la tutun in special nopti nedormite oboseala bautura.Se poate lua prin saliva este o boala fatala daca nu e tratata la timp, ce iti pot spune pentru a te trata iei pastile cu pumnu vreo 15 20 pe zi apoi dupa cum evolueaza scazi pana la 5 pastile pe zi spitalizare de la 3 la 6 luni poate si un an in cel mai rau caz, dupa spitalizare 6 luni cate 2 pastile e zi de isonizina pentru prevenirea reactivari virusului.Cel mai bine e sa te feresti in viata de astfel de bloli.Sanatate.