| guiwenneth a întrebat:

Hello TPU.:*Ofer funda celui mai bun sfat.De cateva saptamani am inceput sa am probleme cu greutatea(mananc prost si haotic,NU consum mancare de fastfood si nici chipsuri sau alte prostii, totusi sunt fana colei iar in urma cu ceva timp am avut probleme cu paraziti intestinali)motiv pentru care incep sa mananc regulat, mai putin si sa si fac sport.Mama tot imi spune ca mai tare ma ingras deoarece sunt stresata fiindca nu stiu ce sa mananc si ca vreau sa slabesc cat mai repede.E posibil ca exercitiile fizice si mancatul sanatos sa nu dea rezultate daca ma stresez? Daca da ce mi-ati putea recomanda pentru a nu ma mai gandi la chestia aceasta? de asemenea v-as mai ruga cateva sfaturi legate de cum sa slabesti rapid si eficient(fara medicamente)si ce exercitii ar fi mai bune.Multumesc frumos:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Phercine a răspuns:

Exercitii: Alergatul, la mine a dat roade si Mul mai multa micare. Inca un component, apa multa. Incearca sa bei apa cat mai multa, dar ai grija, Daca bei apa inainte sa mananci sau dupa o sa se digere mancarea foarte greu. Trebuie lasat minim jumatate de ora inainte si dupa. Dimineata, cand te trezesti ai grija, bea multa apa pe stomacul gol si nu manaca doar dupa ora 8, dimineata. Inca ceva: Dupa ce mananci incearca sa faci miscare, sa nu citesti sau sa scrii, inveti etc. Sangele lucreaza la cap si nu mai are timp pentru digerarea mancarii. Totul contine in digerare. Ai multa grija la asta. Fa cat mai multa miscare, si nu mai bea colla. Aia te ingrasa si + ca este si nesanatoasa. Sper ca te-am ajutat.

| guiwenneth explică (pentru Phercine):

Mersi mult :* si celelalte raspunsuri au fost foarte bune dar al tau mi s-a parut cel mai potrivit.Inca ceva.E adevarat ca exercitiile fizice nu au niciun folos daca chiar dupa ce le-ai facut mananci sau bei apa? O prietena care face aerobic a spus ca nu-i lasa 2 ore sa bea si sa manance nimic altfel sportul a fost in zadar

| Phercine a răspuns (pentru guiwenneth):

De apa nu stiu. Apa este foarte importanta, deci nu cred. De mancat, dawinking. Daca mananci nu mai are nici un rost.winking

9 răspunsuri:
| ღAnonimღ a răspuns:

Oarecum am aceeasi problema... Sunt o mare fana a colei, dar in ultimul timp am lasat-o mai moale, imi luam zilnic. inainte. In clasele 2-4 eram grasa pentru ca mancam zilnic chips-uri, apoi nu am mai mancat, am mers pe jos la scoala, mancam absolut tot ce voiam, si cola si fast food, dar nu in exces, cate putin, si am slabit foarte mult, aratam super bine. Acum am inceput sa ma ingras din nou, si cred ca stiu de ce. in primul nu e bine sa te abtii sa mananci anumite lucruri ca sa slabesti. Avem nu stiu ce hormoni in creier sau ceva de genul, si cu cat te abtii mai mult, cu atat iti vine mai tare sa mananci si mai mult. Deci mananca absolut tot ce vrei, dar portii limitate. Si nu manca mult odata! asta e cel mai important! Mananci cate putin. Iar cu exercitiile nu te forta prea tare. Exercitiile sunt ca sa iti tonifici abdomenul, si etc. Acum nu prea ai ce exercitii sa faci avand in vedere ca e iarna, dar poti sa faci abdomene seara(nu te forta prea tare). Cand vine primavara iesi la alergat dimineata si/sau seara. Ia-ti castile, asculta muzica, si mai iesi cu niste prieteni, ca altfel te trezesti dimineata si te culci la loc(asa, ai o obligatie si fata de ei sa iesi la alergat). Sper ca te-am ajutatwinking

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| SlєndєrGirL a răspuns:

Nu te mai stresa. fa exercitii fizice si calculeaza-ti zilnic numarul de calorii consumate. ideea sa arzi mai multe calorii decat mananci funda?

| AdrianFita a răspuns:

Distreaza-te fa abdomen alearga si nu te ma gandii ca esti grasa sau ca vrei sa slabesti cat mai repede.

| RuxyyyyyyTha a răspuns:

Buna.
In primul rand daca esti stresata din contra trebuie sa slabesti.Eu una am reusit sa slabesc intr-o saptamana cam 5 kg. doar mancand putin, si cu ajutrul unor exercitii http://www.google.ro/......http?/url aceste exercitii de 10 minute te ajuta foarte mult dar trebuie sa le faci zilnic pentru ca prima oara cand le faci te alegi cu o durere de spate dar cu timpul va trece.Incearca sa eviti zaharul si sa mananci tarziu. Eu pe langa aceste exercitii faceam cate 50 abdomene si 50 genoflexiuni.In fiecare zi faceam cu cinci in plus.Este mult de munca dar pana la urma am reusit sa slabesc. Daca iti doresti asa de mult sa slabesti faci aceste sacrificii. Sper ca te-am ajutat :*

| guiwenneth explică (pentru RuxyyyyyyTha):

Mersi mult pentru sfat si exercitiile ce mi le-ai trimis ma ajuta enorm de mult, insa as vrea sa te intreb ceva.Ai spus ca si tu ai facut exercitiie acestea, nu ai simtit cumva o durere de sale? Adica, am trecut si eu peste durerea aceea de la inceput, insa am in partea stanga chiar mijlocul (partea aceea ce uneste spatele si abdomenul, marginea sau cum s-ar numitongue)unde ma doare tot mai tare cand fac exercitiile acestea.Pare ca o febra musculara doar ca mai tare. Dupa ce fac exercitiile ma doare o ora doua si apoi revine la o durere simpla dar cand ma indoi iarasi intinzand muschiul acela din nou ma doare.Doctor oz spune ca exercitiile lui Tiffany sunt foarte bune si chiar sunt, insa ma cam deranjeaza durerea aceasta.Ce crezi? ar trebui sa continui si sa ignor durerea sau ce altceva sa fac? Multumesc mult:*

| patyzuka a răspuns:

Eu zic mai bine 30 de min pe zi sa faci flotari etc, sau daca nu merge poti contacta un doctor specialist :*