| Elegant a întrebat:

Am si eu o chestie banala, poate ca vi se pare banala sau nu. Mereu ma simt urmarit de cineva, mereu sunt sigur ca in spatele meu este cineva, mereu ma uit in spate sa vad daca e cineva. Am impresia ca cineva ma urmareste tot timpul. Uneori, ma uit in jur, mai ales in casa mea si parca vad o umbra ce trece foarte rapid, intr o fractiune de secunda a venit si a plecat. Nu as vrea sa ma credeti un "nebun" dar deseori ma duce gandul la suicid. De exemplu cand e noapte, cand e intuneric efectiv ma panichez foarte repede in momentul in care sunt singur. Mai demult mi s-a parut ca cineva a batut in gem, alteori mi s-a parut ca cineva se uita la mine. Imi puteti da un sfat sa "infrunt" aceasta chestie? Nu am mers la nici un pshiholog, nu voi merge prea curand.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Paranoia,suferi de paranoie cronica

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nimic de fapt, esti speriat tu si chiar ar trebui sa consulti un pshilog! De ce nu vei merge prea curand la psiholog, nu am inteles, cand stii ca de acolo iti vine salvarea si vindecarea, dar nah, mai este putin pana o sa te incui in sifonier si o sa stai cu frica in san ca intra cineva peste tine, poate atunci o sa te moblizezi sa mergi la un medic, sa primesti ajutorul necesar.
Pentru ca, nu esti bine si nu este normal comportamentul asta. In plus, nu te vindeci deloc, mergi spre mai rau daca ignori simptomele, deci, ai nevoie de ajutor!

| Mayhem666 a răspuns:

Ai auzit de oamenii umbra? Poate e unul la tine acasa, sau poate ai o imaginatie foarte bogata si trebuie sa lasi filmele de groaza.

| JetBlueJet a răspuns (pentru Mayhem666):

:O Am vrut si eu sa-i zic de oamenii din umbra ^_^
Cica au si atacat alti oamenii dar p-asta nu stiu daca s-o cred.

| Mayhem666 a răspuns (pentru JetBlueJet):

Si eu am auzit de chestia ca au atacat anumiti oameni, chestia e ca acesti oameni din umbra se zice ca sunt din alta dimensiune, nu sunt din dimensiunea nostra, au venit aici sa ne studieze, si de multe ori si interactioneaza cu noi. Acum cativa ani eram cu un vecin si faceam divesre chestii pe afara, si dintr-o data amandoi ne-am oprit din ce faceam si ne-am uitat unul la altul si am spus :"Simti si tu asta?", apoi am spus amandoi :"Da, parca cineva se uita la noi", si atunci ne-am speriat si am luat-o la fuga. A fost foarte ciudat. Ma ia cu fiori doar cand ma gandesc la asta.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic e ceva foarte ciudat, poate ca ai o imaginatie bogata, stai linistit ca nu se poate intampla nimic, calmeaza-te.

| iAMVi a răspuns:

Poate fi vorba de oameni-umbra care se spune ca sunt vazuti doar cu coada ochiului in intervale scurte de timp, unii au spus ca i-au vazut chiar direct.
S-au emis mai multe teorii cu privire la provenienta lor, de la imaginatie pana la demoni, nimeni nu stie sa dea un raspuns concret. Dar pot spune ca si eu am experimentat asa ceva.
Daca stai singur ar fi bine sa nu te mai uiti la filme horror, asta daca o faci pentru ca induci starea de neliniste, creierul e capabil de orice, stim cu totii mirajul fata morgana.
Si pe buna dreptate, oricine ar fi in intuneric singur ar simti ca este cineva in spatele lui, practic se pare ca e ceva instinctiv, unii cercetatorii spun ca ne-a ramas asta de cand traiam in pesteri si trebuia sa fim cu ochii in patru la pradatori.
Cum si Ombladon spune intr-un vers "Daca ma simti in spate, in noapte, frate, stai linistit ca eu nu exist in realitate"
Astea sunt experimentate de orice om, insa sa stii ca una dintre caracteristicile schizofreniei o prezinta senzatia de urmarire si vederea unor lucruri imaginare, du-te la un psiholog si o sa stie ala ce sa spuna, poate ai o imaginatie bogata si esti la inceput de depresie...

| Claudiu1905 a răspuns:

Mai uita-te si tu la un film, mintea ta in lipsa de distractie isi face propriele ei filme. Deasemenea daca poti mai joaca-te cu prietenii ceva antrenant, care presupune miscare, astfel incat mintea ta sa nu caute alte distractii ciudate

| 4StarLight a răspuns:

Poate ţi-e frică de ceva, eşti stresat, te-a impresionat ceva! Sunt foarte multe cauze,cel mai bine este să-i spui unui adult ca să te lămurească că nu este nimic,este totul în mintea ta! Şi mie mi se întâmplă să-mi fie frică deodată,din nimic!
Gândește-te că ţi se pare, nu este adevărat, nimeni nu-ţi poate face rău și cel mai important neagă existenţa umbrei! Dacă te convingi singur că nu există, ea va dispărea din tine!
Chiar ar fi o idee bună să mergi măcar o şedinţa-două la psiholog pentru că să înţeleagă și să-ţi explice ce e cu tine!
Dacă nu vrei, le spui părinţilor și sunt sigură că vor încerca să te facă să înţelegi că totul este rezultatul unor frământări din tine!

| Damonana a răspuns:

Eu cred ca este o chestie doar in subconstientul tau..Sa nu faci prostia sa te sinucizi! asta este probabil doar o teama de a infrunta lumea si viata...am trecut si eu prin asta...va trece odata cu timpul, cand iti dai seama ca ai un scop unic pe pamantul asta.
Sper ca te-am ajutat. daca mai ai nevoie de sfaturi sunt aici pentru tine:*

| Elegant explică (pentru Damonana):

Inafara sunt o persoana cu o doza enorma de umor si vesela, dar cand sunt singur ma gandesc la tot felul de idei foarte naspa, sunt o persoana mai emotiva... Vreau sa imi inving temerile, daca in lumina mi e teama, dar in intuneric nu rezist sa stau singur. Incerc sa intorc spatele la lucrurile rele la care ma gandesc... Dar totusi, nu pot, nu pot si iar nu pot invinge aceasta temere.

| dopmic a răspuns:

Consider ca acesta umbra este un duh rău iar singura cale este protectia Divină. Roagă-te Domnului si spune-i Lui acest lucru. Nu esti deloc nebun sau alte lucruri care iti trec tie in cap. E foarte real tot ce ti se intampla am auzit catrva mărturii de acest gen si chiar sunt adevarate. Nu stiu daca este bine sa ti le spun fiindcă ti as scormoni alte frici. Dar in orice caz. Alta cale mai sigura nu este decât asta : Sa te rogi lui Dumnezeul viu si adevărat!

| dTx13 a răspuns:

Probabil aceasta teama vine de la filmele de groaza pe care le-ai vazut.Ce crezi tu ca ti se intampla, este doar in subconstientul tau, pentru ca esti speriat de chestiile de genul.Incearca sa nu te mai gandesti, sau sa asculti muzica, sa te uiti la un film(nu de groaza).Mai pe scurt, cand esti singur in intuneric, ocupa-ti timpul facand ceva distractiv, daca nici asa mergi la psiholog, el va fi mai capabil sa te ajute.