| Toalamare a întrebat:

Imi puteti explica va rog cand e o fata la ovulatie? cand e cea mai fertila, adia cand e riscul cel mai mare sa ramana gravida? am inteles ca dupa ciclu cateva zile sau inainte, cum este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ciclu menstrual fetele/femeiile sunt fertile adica la ovulatie si daca fac s (ex) ramîn foarte usor insarcinate.

| Toalamare explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cam cate zile?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Toalamare):

Sa sti ca fiecare femeie este diferita ar trebui pe ea sa o intrebi asta. Dar de obicei cam o saptamîna dureaza

| MarianWLF a răspuns:

Foarte pe scurt si pe inteles, se considera ca riscul cel mai mic de sarcina este imediat dupa ce i-a trecut menstruatia(sangerarile), adica, azi e prima zi cand nu mai sangereaza si e curata, incepand de azi sa zicem ca trec 28 de zile pana sangereaza din nou, primele 10 zile se conside cu risc mic, incepand din ziua a 11 a zi si pana la a 28 a zi cand ii vin iar sangerarile se considera risc mai mare de sarcina.
Acum, tu nu te baza pe asta, poate ramane insarcinata si cand e riscul mic, nu exista garantie 100%

suntserios
| suntserios a răspuns:

La mijlocul perioadei intre doua menstruatii

| Toalamare explică (pentru suntserios):

Uite, de exemplu prietena mea a avut ciclul inainte de Craciun, cand e la ovulatie, ma bate rau treaba asta sincer, n-o inteleg.:

| suntserios a răspuns (pentru Toalamare):

Cred ca am fost destul de clar in explicatie. Cred ca poti sa numeri si tu sa afli. Oricum folositi protectie si nu va mai intereseaza asa mult treaba asta

| Toalamare explică (pentru suntserios):

A esuat protectia la mine, de asta ma gandesc.

| dullcat a răspuns:

Scrie foarte clar pe google, la un simplu search.Lucrurile acestea trebuiau stiute inainte de a va apuca de sex.Salvati linkurile la favorite pentru a avea informatia disponibila pe viitor si puneti mana, amandoi, sa cititi, fiindca daca va face cineva rezumat nu veti retine nimic.Doar citind mai mult retii informatia care se sintetizeaza in cap. Spor.

,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină.

Mai mult de atât, în cazul unui ciclu menstrual scurt sau neregulat, riscul apariției unei sarcini nedorite este mai mare. Astfel, dacă vrei să eviți să rămâi însărcinată imediat după menstruație, folosește o metodă contraceptivă sigură, fie că este vorba de contracepție locală, prezervativ sau pilulă. '' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

https://www.reginamaria.ro/......se-produce

https://www.eva.ro/......78451.html

https://www.medicover.ro/......,737,n,286

https://www.moldova.org/......a-o-parte/

https://www.alpha-clinics.ro/......intrebari/

| relian a răspuns:

Prietena ta a avut ciclu inainte de Crciun si acu nu mai are, ori ce vrei sa spui laughing
Ciclu nu e ce crezi tu sau prietena ta.Aia este menstruatie, adica o parte din cilcu pricepi?

Ciclu la o femeie, este perioada de timp, in zile, de la o menstruatie la alta, de cand incepe ea sa singereze, cum zici oamenii, pana la urmatoarea singerare.
Asta este un ciclu.Se numara zilele se noteaza, apoi mai obseerva inca de 2-3-4 ori cate zile au urmatoarele cicluril si dupa va stii daca are ciclu regulat, sau neregulat.

Daca nr de zile cum am aratat mai sus de la o singerare la alta este la fel, la toate ciclurile la care sa numarat, atunci ciclu ei este regulat.

Ce este perioada fertila? Cind ovlul poate sa fie fecundat, adica cins ar putea sa ramana gravida, cu balonu la centru, sau spune-i cum doresti.

Cind ovulul poate fi fecundat? Doar intr-o singura zi, poate si mai putin, de regula cam o zi dureaza timpul cit el poate fi fecundat.

Sa stii ziua aia, trebuie sa afle daca ciclul ei este regulat. Daca este regulat dupa este simplu. Daca ciclu nu este regulat, adica cand numeri zilele alea ce am spus de la o menstriatie la alta si da numar de zile diferite, atunci nu mai stii exact cand e ziua respectiva, poate fi in orice zi, vorba vine.

Mai poate fi monitorizat si cu termometru, dar nu sta nimeni cu termomentu mereu sa masoare temp, cand incepe sa creasca, deja e semn ca vine ziua cu pricina.Dar nu foloseste mai nimeni metoda asta, trebuie sa te pricepi sa monitorizezi in felul asta.

Daca nu ti se pare sigur prezervativele, sau stiu si eu ce metoda folositi voi, sa ia anticonceptionale, atunci e sigur ca no sa ramana, indiferent cand va faceti treburile laughing

Asa ca poate lua pilule, nu se intampla nimic rau, ba dimpotriva, daca are ciclu asta dat peste cap, pilulele alea o poate ajuta.

Cel mai indicat este sa consulte un doctor, ginecolog, ala ii spune ce optiuni are, ii poate explica cei ala ciclu, etc.

La un ciclu regulat ziua aia este la mijloc, aia e tot, dar trebuie sa afle cum are ciclu, apoi daca ciclu este regulat, lasa 2 zile de la mijloc inainte 2 dupa, atunci sa nu faceti prostii, in rest bagati la greu laughing

Spor la monitorizat, aflat si spor la treaba.

| Toalamare explică (pentru relian):

Aa, eu am crezut in felul urmator frate, 26 dec a inceput menstruatia, am numarat pana pe 4, 10 zile, nu e ovulatie.
Si m-am gandit ca e doar pe 8 si 9

| relian a răspuns (pentru Toalamare):

26 decembrie a inceput, numeri pana trece, numeri in continuare pana vine alta menstruatie, atunci te opresti cu numaratu, ala este un ciclu.

Cind incepe prima zi iar menstruatia, faci alta numartoare, care la fel numeri trece merioada asta de mensta, trec zile, vine iar alta menstruatie, te opreti iar, vezi cate zile a tinut alt ciclu, faci asa cateva cicluri si afli cum este, regulat sau ne.

Numaratoarea incepe din prima zi cand incepe menstruatia si numeri zilele pana sa zic azi iti vine iar alta menstruatie ok? Pe ziua asta no treci in ciclu cea fost, ramai cu numaratu pana ieri.
Azi cand apare menstruatia e prima zi din urmatorul ciclu.

Daca ciclurile au toate nr egal de zile, atunci la jumatataea lor este acea perioada fertila.
Sa zic ai ciclu de 28 de zile, dam un exemplu, atitea zile are orice cilcu, inseamna ca e regulat.

Ce inseamna asta? 28: 2 =14, deci in ziua 14 este ziua norocoasa laughing

Cum procedezi? Vine prima de de menstruatie, incepi sa numeri, trece menstruatia, tu continui sa numeri zilele, cand ajungi la ziua 14 stii ca poti sa te bagi sau nu.
Dar sa fii sigur sa dormi linistit, nu faci sex cu 1-2 zile inainte de 14 si nici in ziua 15 si 16, asa ai o garantie ceva mai mare ca nu iese nimic.

Ca urmare in exemplu aratat mai sus, numeri din prima zi de menstruatie, si mergi cu numaratu pana in ziua 12 sa zic.In tot acest timp poti sa faci sex fara probleme, chiar si la menstruatie, daca nu te deranjeaza.

Dupa te feresti ori nu mai faci sex 4 zile incepi iar din ziua 16 sa zic si dai bataie pana iar vne menstruatia, numeri, tu tot dai inainte laughing nu te opresti pana iar in ziua unui nou ciclu dupa 12zile.

Asta cu 28 de zile este doar exemplu, tu trebuie sa verifici cum e la tine. Poate sa fie ciclu si de 30 de zile sau de 26 de zile, nu e o cifra batuta in cuie.
Afli ca e regulat, imparti jumate, lasi inainte si dupa ziua asta cel putin cate o zi, deci ar veni 2 zile, dar multe femei lasa 2 zile inainte si 2 dupa, adica mijlocu ar cadea in exemplu meu undeva ziua 14 si 15, sau intre, asa ca mai lasa inca o zi inainte 13 si una dupa ziua 15 adica fara probleme dupa ziua 16.

Tu ai bifat doar cand a inceput menstruatia, dar aia e doara inceputu acelui ciclu, trebuie sa numeri pana venea iar menstruatia, numarai pana in ziua de dinate sa vina iar, aia era cifra ciclului tau.

Asa ca baga iar numaratoare, afla cum sta treaba.Dar cel ami sigur e cu anticonceptionale, insa nu strica sa afli si cum ai tu ciclu, daca e regulat sau nu,, macar asa ca idee.

| Sophieka a răspuns:

Sunt videoclipuri pe Youtube facuta de ginecologi...

Protejeaza-te cu prezervativ si atunci nu vei avea teama ca o lasi insarcinata.

| healerdx7 a răspuns:

Spune-i sa-si ia o aplicatie de monitorizare a ciclului menstrual si va spune aplicatia ce si cum, daca ati lipsit de la orele de biologie.