| Mindfulness a întrebat:

M-am spălat până ieri vreo 2-4 zile la rand cu apa rece pe cap și am avut dureri de cap,am auzit că poți face meningita. Cum imi pot da seama daca nu deja am făcut? Nu am febra și confuzie,nu sunt răcit, parca mai am ceva dureri de cap dar mai mici! Meningita se face brusc sau evoluează? Nu îmi pot da seama daca am scăpat sau mai m-a lăsat puțin și în câteva zile îmi va fi fatal! Nu am bani sa merg la doctori! Cum poți ști că am scăpat fără medic sau că o să mă duc pe duca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexm2004 a răspuns:

Monitorizează simptomele.
Hidratare și odihnă.
Evită frigul.
Caută ajutor medical dacă simptomele se agravează.

Fără febră și confuzie, riscul de meningită este mic.

7 răspunsuri:
| Mindfulness explică:

Aveam dureri de cap și de anxietate așa că e greu sa fac vreo diferență.

| Mindfulness explică:

Se moare de la meningita de aia am zis "duca" am apa calda da am ales sa mă spăl cu apa rece unii ziceau că ajută daca ai anxietate. Mă gândesc că nu am făcut meningita altfel eram deja într-o stare gravă.

| Mindfulness explică:

Idiotule am făcut-o sa reduc anxietatea și stresul, am apa calda nu mai fi redus mintal și jigni, dai dovada de om prost.

| PpyuiCornelyaa a răspuns:

Eu zic că nu te mai speli cu apa atât de rece, la temperatura camerei ar fi cel mai bine. Și ai mare grija sa nu dormi cu capul ud!

| Mindfulness explică (pentru PpyuiCornelyaa):

Eram într-o stare gravă daca aveam deja meningita? M-am spălat sa reduc stresul, anxietatea.

| PpyuiCornelyaa a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu cred că ai meningita, îi posibil sa te doară din cauza că te-ai spălat cu apă prea rece, știu că te ajuta la par, dar ar grija că poți și să răcești, eu din ce am citit sunt mai multe simptome pentru care sa ai meningită

| Mindfulness explică (pentru PpyuiCornelyaa):

M-am spălat adineauri cu apa calda nu mai mă spăl pe cap in viața mea cu apa rece. Ce pastile as putea sa iau? Ar trebui sa evit sa ies in soare o zi sau doua? Parca sunt ametit dar e greu sa disting că eu aveam dureri de cap și amețeli de la anxietate.