| anonim2222 a întrebat:

M-am zgariat putin... e o zgarietura mica si deloc adanca, mi-a curs ff putin sange, dar m-am zgariat intr-un loc f jegos. E nevoie sa fac antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KirigayaKirito a răspuns:

Pai nu e nevoie daca nu s-a infectat(si nu are puroi sau cv de genu), clateste-te cu spirt sau apa oxigenata, pune putina zeama de lamaie pe rana(optional caci e buna la dezinfectie), apoi clatestete cu apa si pune un bandaj sau lasa asa ca trece mai repede! Ai grija de uh!

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ideal asa ar fi.

| negru30 a răspuns:

Pune tinctura de iod - nu costa mult - o sa te usture putin dar este ok

| Nicoleta1621 a răspuns:

Nu stai linistita. tanponeaza cu apa oxigenata si nu se infecteaza.

| iulian_3761 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor de famile, el o sa stie mai bine cei de facut, dar daca este doar o zgarietura dezinfecteaza si vezi da te mai doare

| marcs a răspuns:

Stai linistit... si eu ma mai zgarai destul de rau si curge mult sange, dar ignor... stai linistitwinking