| Deliric2001 a întrebat:

Operatia pentru Deviatia de Sept, este aceeasi cu operatia de Rinoplastie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Deviatia de sept este in interiorul nasului deci operatia are ca scop corectia acelei probleme nu modificarea formei si dimensiunilor nasului. Rinoplastia are ca scop modificarea formei si dimensiunilor nasului. Bineinteles ca cele 2 proceduri se pot realiza simultan.

3 răspunsuri:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sunt inrudite, nu sunt exact aceeasi operatie.

| Deliric2001 explică (pentru andreia67):

Care ar fi diverenta/diferentele intre cele 2 operatii?

| andreia67 a răspuns (pentru Deliric2001):

Deviatia de sept este in interiorul nasului deci operatia are ca scop corectia acelei probleme nu modificarea formei si dimensiunilor nasului. Rinoplastia are ca scop modificarea formei si dimensiunilor nasului. Bineinteles ca cele 2 proceduri se pot realiza simultan.

| Kyttynna a răspuns:

Nu. Rinoplastia iti umbla la aspectul nasului, in schimb la deviatie iti taie in interior bucatica de os care obstructioneaza respiratia.