| Leonad_Leo_1997 a întrebat:

Salut, am avut cu cateva saptamani in urma o interventie chirurgicala la o unghie incarnata, in urma acestei interventii chirurgicale, mi-au fost extrase ambele colturi ale unghiei, scoase din radacina unghiei, intrebarea e urmatoarea: Va mai creste la loc? Sau ramane doar ce a ramas din unghie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu, colturile unghiei incarnate odata scoase nu mai cresc la loc, unghia fiind acum corectata, va creste normal si sanatos.
Atentie la cum iti tai tu unghiile, fiidnca se pot reincarna din nou.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca este o ciuperca care poate provoca aceasta crestere anormala a unghiei, iar daca tu ai acea ciuperca, atunci unghia ar putea continua sa creaca cu acele coltuti.
Sotului meu au fost nevoiti sa-i scoata unghia in final, dupa ce cu 1 an inainte i se scosese colturile si facuse tratament cu antibiotice.
Dupa scoaterea chirurgicala a unghiei i-au dat si un tartamnet cu un antibiotic LAMISIL care i-a "omorat" ciuperca care-i deforma unghia.
Sunt peste 20 de ani de cand s-a intamplat asta si nu a mai avut probleme niciodata cu unghia incarnata.