| Hehehahah a întrebat:

Salut. Am o fisură la încheietura și am mâna în ghips de 2 săptămâni.
Săptămâna viitoare trebuie sa merg sa îl scot cred. Totuși, când mișc mana și o rotesc puțin tot simt ca și cum mi-ar trosni ceva pe acolo. + Am durere de deget mare când îl mișc. E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai fisura la mana NU rotesti mana, o tii imoblizata, ca de aia ti-au pus-o in ghips, ca sa nu fie miscata deloc si sa se osifice asa.
Sub nici o forma nu ai voie sa rotesti mana, nici macar un pic, ca o fortezi si fisura se mareste.

| Hehehahah explică (pentru Violleta2022):

Nu rotit, mișcat puțin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hehehahah):

Rolul ghipsului este sa-ti tina mana nemiscata, imoblizata, ca fisura respectiva sa se prinda si sa se osifice osul!

ce faci tu prin miscatul mainii, sau rotire este total contarindicat fiindca desprinde fisra si osul in loc sa se lipeasca sta desfacut/fisurat mai departe.
sasa ceva NU se face!
Nu mai rausici, intaorce, strange sau misca mana DELOC, ca osul ala sa se lipeasca!

| Roger645 a răspuns:

Fracturile la articulatii sunt foarte sensibile si pot avea consecinte dezastruase. E suficient sa ai o aschie de os care roade cartilagiul.
Posibil s-a depus ceva calus(calciu) pe tendoane, cartilagiu, isi mai pierde elasticitatea si mai trosneste. Posibil sa ai limitata mobilitatea un timp dupa ce iti scoate ghipsul.