| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am si eu o intrebare. Daca un var d-ai mei s-a vaccinat in luna august a acestui an cu vaccinul Johnson si eu m-am vaccinat acum in noiembrie cu el de ce ambele certificate sunt valabile pana pe 30 iunie 2022? Adica eu sunt pedepsit de stat sa am certificat verde pe o perioada mai mica doar pentru ca m-am vaccinat acum si nu atunci?
Care e toata treaba cu valabilitatea certificatelor verzi pana in iunie 2022? De atunci se anuleaza certificatul verde sau cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul care te a vaccinat si întreaba l pe el, nu stie nimeni pe TPU.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu exista studii legate de cat tin anticorpii generati prin vaccinare valabilitatea certificatului verde a fost stabilitata aleator pana cand se va lua o hotarare bazate pe date in acest sens. Ai rabdare si o sa vezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un aspect birocratic.

| Lioana a răspuns:

Atunci se termina pandemia si nu va mai fi nevoie de certificate. laughing

| Catalin12John a răspuns (pentru Lioana):

Bine ar fi sa se termine? dar nu avem inca norocul asta?

| NunuNini a răspuns:

Tu cu ce te-ai vaccinat? Valabilitatea difera in functie de vaccin.

| Anuket a răspuns (pentru NunuNini):

Tot cu Johnson a zis, dacă am înțeles bine.

| Catalin12John a răspuns (pentru NunuNini):

Johnson. Si tot până pe 30 iunie e valabil certificatul. Asta nu inteleg de ce. Adică varul meu vaccinat cu Johnson din august are valabil certificatul verde pana pe 30 iunie 2022 si eu tot până atunci il am valabil. Nu inteleg de ce toate certificatele sunt valabile pana in 30 iunie 2022. Cei care se vor vaccina anul următor in februarie sau martie cu primele 2 doze vor avea doar pana in iunie certificatul verde valabil. Eu asta nu inteleg de ce

| NunuNini a răspuns (pentru Catalin12John):

Am vazut si eu dupa "sapaturi". Toate certificatele, indiferent cand e facut vaccinul, sunt valabile pana la 30 iunie. Si toata lumea se intreaba de ce.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Pai asta depinde si de vaccin. De exemplu o doza de pfizer e echivalentul a 6 luni. Deci 2 doze =1 an. Daca mai faci si doza booster e 1 an jumate. Iar cred ca la jhonsoon e 1 an iar despre data certificatelor probabil ca este ceva greșală idk