| RecKinul a întrebat:

Salut TPU! Am avut o problemă cu anxietatea în trecut și de câte ori am nevoie de o adeverință de la medicul de familie pentru a-mi face fișa medicală auto îmi scrie în adeverință că sunt anxios depresiv. Nu există o metodă prin care să fac o examinare care să mă declare sănătos? Trebuie să pot toată viață acest stigmat pentru o problemă avută cândva în trecut si să dau explicații la psihiatru de fiecare dată când am nevoie să fac o fișa auto?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai, daca ai asemenea problemă cum sa te declare sanatos?

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal si legal sa se mentioneze acest lucru in toate adeverintele medicale, fiindca este obligatia medicului sa informeze orice alt specialist asupra problemei tale de sanatate.
Din pacate, la medic nu avem de ce sa mintin sau sa ascundem bolile pe care le avem, ca nu am furat nimic, iar in anumite circumstante este musai sa se stie adevarul despre starea noastra de santate, atata cea mentala cat si cea fizica, pentru a fi tratat asa cum trebuie sau pentru a fi avertizat ca pacientul ia anumite medicamente care il fac mai activ sau mai pasiv decat altii.

| mastadont a răspuns:

Da, pentru că medicul îți prescrie ție niște substanțe foarte periculoase luate necorespunzător. Ia gândeștete ce s-ar întâmpla dacă toți anxioșii, depresivii, etc, ar primi pastile fără acordul medicului și le-ar lua de capul lor?
Nu ai de ce să-ți faci griji oricum, anxietatea și depresia sunt foarte comune în zilele noastre.

| darrio2007 a răspuns (pentru mastadont):

„Nu ai de ce să-ți faci griji oricum, anxietatea și depresia sunt foarte comune în zilele noastre. "
Da, mai ales la tineri.