| Teodor_Gabriel_1999 a întrebat:

Salut TPU, îmi cade parul excesiv de 2 luni și ceva, ce îmi recomandați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, sa-ti faca niste teste hormonale sau sa te trimita la un Medic Endocrinolog, fiindca parul creste si cade din motive hormonale.

Sanatate multa!

| KovacsB a răspuns:

Sa afli cauza si sa o elimini.
Poate fi si din cauza stresului.

| Motisor a răspuns:

Mie imi cade cate doua maini de par in fiecare seara cand fac dus si tot nu mai raman chel, nu inteleg cum e posibil, dar se intampla.

| vasileparnaie a răspuns:

Transplant

| georgcyc a răspuns:

Heads shoulders menthol fresh mentol împotriva mătreții, mie mi-a căzut multe fire de păr, pe parcursul aplicării cu acest șampon nu mi-a mai cazut deloc.

| georgcyc a răspuns:

Important este sa folosești șamponul pe termen lung și ai să vezi rezultatele pozitive

| Selu800 a răspuns:

Ulei de jojoba si altele de genul. Dar stresul poate fi mai problematic si se diminuează cu somn.

| waked78 a răspuns (pentru Selu800):

>Ulei de jojoba
Nu merge m-am dat deja cade mai tare

| Lupică27 a răspuns (pentru waked78):

''>Ulei de jojoba
Nu merge m-am dat deja cade mai tare ''
Probabil ai o lipsa de nutrienti sau minerale ori o dereglare hormonala, probabil esti adolescent si de aici problema.

| Distrugatorul7000 a răspuns:

Hidratarea este foarte importanta, de la calitatea pielii fetei pana la scalp, ceea ce implica direct cresterea parului

| Cemy a răspuns:

Ai incercat sa slabesti brusc? Lipsa nutrientilor e o cauza a caderii parului. Poate ai fost supus stresului? Recomand sa mergi la un dermatolog si sa ti faci niste teste de sange pentru ca lipsa unor vitamine pot determina fragilitatea parului ( de exemplu vitamina D), astfel, cu acordul medicului, poti ajuta corpul cu suplimente.

| waked78 a răspuns:

Nu sunt multe optiune concrete Din pacate durabilitatea parului este un element genetic Insa sucul de cactus poate avea efecte pozitive