| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am aproape 19 ani si cam de o jumate de an mi se intampla ceva ciudat. Cam in fiecare saptamana aveam palpitatii, cand ma asezam in pat care tineau cam 2-3 minute si erau insotite de niste intepaturi in zona inimii. Acum o sapt, doua zile am avut palpitatii pe tot parcursul zilei. Efectiv simteam ca imi iese inima din piept, simteam ca mi se zbate inima, ceva foarte ciudat. Am realizat ca nu e ok si am mers la urgente, unde mi s-a spus ca bataile inimii sunt ok, dar e posibil sa am lipsa de vitamine in corp... nimic concret. Mi-am cumparat o varietate de vitamine si de magneziu, am o saptamana de cand iau in fiecare zi.
Palpitatii nu am mai avut, in schimb, intepaturile continua si pe parcursul zilei si noaptea cand ma asez in pat. Ma inteapa cateva secunde, dupa ma lasa cateva minute/ ore, apoi iar ma iau intepaturile.
Sper sa nu fie ceva grav... si am nevoie de ceva pareri.
Va rog frumos raspundeti doar daca cunoasteti bine problema sau daca chiar aveti experienta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Am experienta ca si eu si iubitul meu avem aceias problema.
Si eu am fost la medic cu problema asta.Palpitatiile apar într-adevăr de la lipsa de vitamine, mi s-a dat si mie magneziu si calciu si m-au mai lasat, dar acum imi mai apar din cand in cand ceia ce insemna ca o sa trec tura viitoare pe injectabile.Intepaturile mie imi sunt de fapt de la coloana si in majoritatea cazurilor e asa (mai stiu persoana) asa ca ar trebui să faci un control si pentru oase.Saaau,mai este o variantă ce poate sa apara la tine, o varianta extrem de comună pe care si eu si iubitul meu o avem de ani de zile ce se numeste atac de panica.Iar daca nu ai facut pana acum exista posibilitatea sa faci de acum din cauza îngrijorări.Problema este ca la boala asta nu exista tratament (decat sedative) si trebuie sa le faci tu fata montandu-ti gândirea.Adica sa gândesti pozitiv,sa nu te gândesti ca ai ceva grav,ca mori, ca e o boala rara, sa respiri, sa iti comunici problema celor din jur si sa găsești oameni ce sa te asculte, dar repet, asta daca in caz ca ecg-ul a iesit in regula si la fel si analizele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e neaparat la inima. de fapt e mai mult de la plamani. E rar sa "intepe" inima. Si la tine poate sa fie si de la stomac. Mergi la cardiolog la control sa iti faca eco

| UnDiavol a răspuns:

Sincer îți spun frate meu din toată inima mergi la medic urgent! Nu te juca cu sănătate nu este de joaca

| Freddie23 a răspuns:

Pare a fi o inimă slăbită și obosită de la o carenta de vitamine.
Mi s-a întâmplat ceva similar cand am avut un regim de viață mai auster. Revenirea la o alimentație normală a calmat si palpitatiile.
Așadar pe langa vitamine de calitate caută sa mananci carne de vita, curcan, pui si porc in ordinea asta daca poti, adica caută sa fie vita, daca nu ai vita cauta curcan șamd.
Consuma salate din legume, unt, smântână, ulei de masline si evita fast-food-uri, produslele fainoase si dulciurile.
In 2 săptămâni ar trebui sa te simți mai bine si pentru început evita efortul intens.
Cam asa ar fi un still de viață sănătos cu 2 maxim 3 mese pe zi si fara gustari.

| Adr1an26 a răspuns (pentru Freddie23):

Ar fi super daca asta ar fi problema, deja am inceput sa renunt la suc, dulciuri, am inceput sa mananc mai mult... sper sa fie de folos!