| TPULion a întrebat:

Salutare, de 2 luni am niste ganglioni inghinali inflamati, de marime mica, in ambele parti, acestia au prezentat rareori dureri. De asemenea, acum o luna mi-a mai aparut un ganglion pe osul claviculei, inspre gat, micut si nu prezinta dureri. Mi am facut analizele si totul este ok in afara de TGP, care este 65.9, valoarea sa normala fiind sub 45. Sa fie acest rezultat cauza inflamatiei ganglionilor? De asemenea mi-a mai iesit la urocultura "sub 1.000 UFC, s au dezvoltat", insa nu specifica vreo bacterie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.arcadiamedical.ro/articol/transaminazele-tgp-si-tgo/
De aici afli mai multe despre TGP.
Ganglionii limfatici luptă cu infecțiile din organism.

| zilog a răspuns:

Analize urgent! multe boli cu transmisie bts se manifesta identic printre care si hiv SIDA. asa debuteaza hiv

| TPULion explică (pentru zilog):

Abtine te te rog de la aberatiile astea

| zilog a răspuns (pentru zilog):

Mergi si fa analize