| anonim_4396 a întrebat:

Stiti vreun somnifer eficient care il gasesc fara reteta?
Va rog fara raspunsuri de genu,,de ce nu mergi la medicul de familie,meditatie,controlul respiratiei, melatonina..."
Ceva mai puternic, astept mesaj, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Alt medicament mai puternic in primul rind nu stii ce reactie are corpul tau daca i ei un diazepam sau dormicum evident astea se dau cu retetă medicala, dormicum este folosit in anestezie de medici cand opereaza sau in colonoscopie sedativ sa adoarma pacientul, dar daca tu i ei astea fara avizul unui medic si mori atunci medicul care ti le-a prescris intra in inchisoare nevinovat, de aceea se recomanda varia nte soft ale somniferelor cum sunt: Optisomn, somn control si melatonină, dar daca i ei zilnic asa ceva organismul se obisnuieste si numai au efect, ca sa dormi natural trebuie ca ziua sa faci efort, sa te trezesti la 6 dimineata si 8 ore sa ai activitate fizica, si seara cazi lat de oboseala dormi buștean ne intors fara optisomn fara nimic.

27 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

O constiinta curata e cel mai bun remediu pentru insomnii, cea mai buna alegere pentru un somn linistit si usor. happy

| Brizbriz a răspuns (pentru cristi202):

Dap, promit solemn, cu mana pe fundita, ca ma las de P0RN
ba nu, nu promit nimichee hee

| cristi202 a răspuns (pentru Brizbriz):

Cu mina pe fundita cui? happy

| Brizbriz a răspuns (pentru cristi202):

Fundita mea, de soim al patriei, din juramantul soimilor patriei:
"jur cu mana pe fundita
si cu kuru pe olita
sa cresc mare si voinic
FARA SA MANANC NIMIC"
https://www.google.com/search?q=soimii+patriei
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98oimii_Patriei

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Melatonină este bună

| maphiotul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mersi cristi, am incercat melatonina dar e prea slaba

| maphiotul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru sfaturi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maphiotul):

Sanatate multă

| maphiotul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

La fel iti doresc

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru maphiotul):

Alt medicament mai puternic in primul rind nu stii ce reactie are corpul tau daca i ei un diazepam sau dormicum evident astea se dau cu retetă medicala, dormicum este folosit in anestezie de medici cand opereaza sau in colonoscopie sedativ sa adoarma pacientul, dar daca tu i ei astea fara avizul unui medic si mori atunci medicul care ti le-a prescris intra in inchisoare nevinovat, de aceea se recomanda varia nte soft ale somniferelor cum sunt: Optisomn, somn control si melatonină, dar daca i ei zilnic asa ceva organismul se obisnuieste si numai au efect, ca sa dormi natural trebuie ca ziua sa faci efort, sa te trezesti la 6 dimineata si 8 ore sa ai activitate fizica, si seara cazi lat de oboseala dormi buștean ne intors fara optisomn fara nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, multa sanatate

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să te eliberezi de gândurile negative si de problemele care te afectează sufletește. Cred că așa, vei putea dormi...
Somn ușor. happy

| maphiotul a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc dar nu e de la ganduri.e prea lunga povestea...

| gabicoo a răspuns:

Optisomn!

| maphiotul a răspuns (pentru gabicoo):

Multumesc,o sa incerc

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Optisomn = melatonina

fara reteta nu exista, orice chestie care e destul de buna, in combinatie cu bautura, te poate ucide/te poti sinucide, daca dupa aia gasesc un bon cu numele unei farmacii si medicamentul pe el, respectiva farmacista poate ajunge si la inchisoare

incearca sa iti dai seama de ce nu poti sa dormi, eu de ex. am hipertensiune

| maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):

Am citit prospectul pe net dar mai are si altele pe langa melatonina. poate e bun.alcool nu beau de vreo 7 ani si nici nu am de gand sa ma sinucid cu somnifere

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Da, mai are si altele, toate pur naturiste
si NU, NU AM SPUS CA TU vrei sa te sinucizi, ci ca medicamentele alea au potentialul, asa ca de aia farmacistele nu iti dau, ORICE AR FI

| maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):

Aa..ok..si nici optisomn nu se da fara reteta? deci optisomn e eficient sau?

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Nu e cu reteta
chiar, sa iti dea Optisom, farmacista da din coada, pentru ca are niste calmante naturiste, plus 5mg de melatonina (cea mai mare cantitate per pastila) si... E SCUMP CU SPUME

melatonina e buna, DACA nu te culci intre 10-12 seara cand corpul produce in mod natural melatonina (esti somnoros, asta face melatonina) sau ai deficienta de melatonina, altfel, chiar e apa de ploaie, la mine nu a avut nici un efect, niciodata, din cauza ca hipertensiunea e mult mai dura decat abureli naturiste

problema e ca pe vremuri, cand nu era cu reteta, am luat diazepam, si era de rahat, pentru ca ma adormea, dar a doua zi eram somnolent, o singura pastila prapadita (si aveam vreo 80 de kile, deci nu o femeie de 40 sa zici ca de aia)
deci, iti cam trebuie doctor, stiu ca nu e asta raspunsul pe care il vrei, dar nu am altul mai bun

| maphiotul a răspuns (pentru Brizbriz):

Apreciez raspunsul tau.o sa incerc optisomnu asta ca nu e scump desi cum zici tu nu cred ca o sa aiba efect mai ales ca eu am 110 kg nu 80 cum aveai tu ☺

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gerodorm cu reteta. acum cerel si tu ca ti l mai dă

| maphiotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu il da fara reteta.am cerut.mersi oricum

| anonim_4396 explică (pentru maphiotul):

Eu l am scos fara de ex

| maphiotul a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil,la care am intrebat eu nu au vrut

| scrigroup a răspuns:

Eu zic ca te ajuta unele tehnici prin care inveti cum sa dormi mai bine:

https://www.esanatos.com/......n23851.php

Somnul - o arta:
https://www.qscoala.com/altele/diverse/Somnul-o-arta79.php

Neuroanatomia somnului - neurochimia somnului
https://www.mediculmeu.com/......mnului.php

| maphiotul a răspuns (pentru scrigroup):

Multumesc mult pentru raspuns