| Mariana0906 a întrebat:

Urmează sa fac zilele urmatoare o operație pentru sudare de tendon flexor radial de carp. O sa îmi facă anestezie totala. Dacă îmi vine ciclul, mai pot face operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Da, nu are nicio legatura. Menstruatia nu e contraindicatie nici pentru anestezie nici pentru interventia chirurgicala. Mai ales ca o sa fie la brat. Ce ai facut de l-ai rupt? (De curiozitate)
Multa sanatate.

| Mariana0906 explică (pentru CuriousStuff):

Bună! Mersi.
Sincer, nu am găsit cauza.
Prin primăvară am avut dureri foarte mari de antebraț (ei au spus ca ar fi epicondolita laterala). la o săptămână am căzut pe mana cu palma în extensie și după 4 luni mi s-a inflamat tendonul (observându-se la suprafața încheieturii) am tot mers pe la rematologie/chirurgie plastica. am făcut radiografie, ecograf, rmn, analize și oasele sunt intacte. Nu au găsit cauza și se pare ca sunt al 14-lea caz de genul în lume. spunând ca tendonul s-ar fi putut rupe numai în urma unei fracturi al unui os.
Ieri mi-a venit ciclul, luni am operația programata. mi s-ar spus sa vin pentru ca altădată nu mai are locuri și va hotărî anestezistul.

1 răspuns: