| Mindfulness a întrebat:

Voi ați mai fi ieșit din casă daca lumea din zona și-ar da seama că aveți probleme la mansarda? In cazul meu agorafobie ( anxietate sociala extrema)
Și-au dat multi seama și îmi vine să intru în pământ de rușine!
E cineva de altfel care a avut anxietate și nu a putut să iasă din casă?
Vreau să mă angajez și nu pot,nu pot de fapt sa fac nimic că știți unii cum e agorafobia! Mi-a stricat imaginea in oraș nu știu cum naibii sa o scot la capăt și în ultima vreme am devenit agresiv din cauza că nu pot scăpa de anxietate și sunt văzut de ogrămadă de oameni pe străzi că tremur și transpir excesiv,eu mă spăl efectiv zilnic și din cauza că anxietatea mă rupe și transpir excesiv unii au impresia că eu sunt nespălat când eu nici nu ies din casă daca nu fac baie! Nu îmi doresc decât să nu mai îmi tremure capul și corpul când ies că restul le pot remedia,adică scade in intensitate dar până scade sunt văzut de oameni că sunt foarte crispat,cu capul in pământ și agitat, eu tot incerc sa controlez acel tremur sa nu fiu văzut de unii și am văzut că e imposibil de controlat doar alprazolam mă poate calma dar nu totdeauna. Lumea cred că mă desconsidera din cauza faptului că mă vede speriat,și că tremur! Nu reușesc nici cum sa fiu degajat.
Știți ceva tehnici,exerciții orice sa practic sa nu mai tremur in public? Sa simt spaima aia? Multi mă bârfesc pe la spate și judeca și cred că de asta nu pot sa scap,multi oameni mă urăsc,deja simt frica aia dar deja incep sa devin agresiv și cel mai probabil voi deveni violent din cauza frustrării că sunt un prizonier al anxietății și că nu pot face nimic! Îmi vine câteodată sa bat oameni dar mă pot controla,daca sunt provocat în schimb nu cred că mai mă pot controla! Cum e posibil sa simți o frica extraordinară și totodată să îți vina sa bati unii oameni? Nu se trebui sa fie o frica generala? Adică eu pot fi capabil de orice daca mă enervez și să mă bat cu un magazin de oameni de unul singur dar când ies afară anxietatea mă face praf și dacă trec copii sau bătrâni pe lângă mine incepe să îmi tremure rău corpul! Nu e ciudat? Eu eram violent când eram mic ii băteam pe toți,acum simt că iar o sa redevin ce eram! Nu mă sprijină nimeni nu am părinți,familie nimic sunt singur împotriva tuturor! Ce ar trebui sa fac,ce pași sa urmez? Am făcut exerciții de respirație și degeaba sunt ok doar daca iau alprazolam. Mă gândesc că sistemul nervos e foarte activ și de aia nu mai pot controla nimic,cum fac sa îl domolesc?
Doar prin psihoterapie o pot combate? Nu îmi permit financiar asta e problema.
Mă simt umilit că am problema asta, ultimul OM.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei **** nu iti permiti financiar! Medicul de familie >> trimitere la psihiatru >> tratament sau trimitere la psiholog, dupa caz. Nu mai folosi asta ca scuza. Hai ca daca vrei poti!

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Medic de familie ai dacă lucrezi doar, eu nu pot lucra cu anxietatea asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Te poti inscrie la medicul de familie oricum. Platesti vizitele, asta e. Nu poti lucra, atunci iei si iti scoti certificat de handicap. Sau rezolvi problema.

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Pentru anxietate nu îți face pensie numai dacă dai șpagă cum dau unii care sunt sănătoși și vor pensie happy
Nu am pe nimeni care să mă ajute sa ies din zona asta crepusculară nu am ajutor moral,încurajări,părinții sunt morți prieteni nu am îți dai seama că psihicul având anxietate și fiind singur pe lume percepe totul ca pe un pericol, o amenințare! Daca aveam neamul care să mă sprijine era alta poveste dar când ești la pământ toti îți întorc spatele și te tratează cu indiferența și nepăsare, in schimb când ai bani toți te caută! O sa merg la un alt medic psihiatru, trebuie sa existe tratament pentru agorafobie, nu e ceva foarte grav dar nu mai știu eu sa controlez lucrurile din cauza singurătății.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Sint destule fundatii/ong-uri care te-ar putea ajuta. Important e sa incerci. In ce zona a tarii zici ca traiesti?

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mai contează bro,un amic,prieten,iubita îmi trebuia să trec peste acest impas negru, singur nimeni nu se poate face bine daca are astfel de probleme, mai ales sa fii și dușmănit de multi prosti comuniști care dau cu hate. Sa schimb localitatea ar fi ceva dar nu depinde de mine. Îți mulțumesc pentru răspunsuri, te respect ești un tip deosebit. sper sa îți găsești și tu fericirea, daca nu ești fericit ești bolnav nu exista o cale de mijloc, așa trăim noi vremurile astea o fi și ceva la nivel de vibrație unii se pot adapta vieții unii mor ca pe timpuri când erau triburile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Pai stai asa, cum nu depinde de tine schimbatul localitatii? Zici ca nu mai ai parinti, familie, nimic. Deci presupun - corecteaza-ma daca gresesc - ca ai un apartament/casa/cotet/grota/ceva in care locuiesti si e proprietatea ta. De multe ori schimbatul locului e fix ca o renastere. Legat de dusmanit samd, poti alege sa fii nesimtit. Stiu si eu ca e greu, dar in timp se rezolva...

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu e proprietatea mea! Nu depinde de mine e a unue rude.
Așa sunt romanii nu ai ce face,ce sa mai zic că dacă mai zic ceva iar îmi suspenda contul,un lucru e clar: mie nu îmi plac românii și țiganii cu nici excepții,tocmai din cauza asta macar sa îmi spună în fața daca mă urăsc așa de mult și ma tot barfesc și da cu hate,sunt idioți nu știu ce viața de rahat am,ei doar partea buna au văzut-o că aveam bani,timpurile alea au spus de mult nu știu de ce mă invidiaza așa mult sa le de-a Dumnezeu și lor după suflet,eu am lupte titanice cu depresia,anxietatea,singuratarea sunt bolnav mai sunt și dușmănit din toate colturile ca nu muncesc,de parcă aș putea să muncesc,daca as putea as sta toată ziua numai la munca dar eu mă chinui sa ies și până la colț de stradă fără pastile. Subconștientul meu știe că sunt urât de multa lume și de aia nu îmi trece că așa sunt romanii și gipsanii toată ziua buna ziua judeca și barfesc,nu mai are rost sa spun ce simt că îmi pierd iar contul. Înțelegeam daca eram hot,sa fac scandal,sa dau în cap, sa jefuiesc sa fiu nepoliticos sa fii așa denigrat dar eu sunt mai cuminte și decât un sfânt atât că jocurile de noroc m-au tras în jos că nimeni nu mă înțelege e un refugiu, sunt singura împotriva tuturor, nici neamul nu mi aproape sa îmi arate că tine puțin la mine nimeni, absolut nimeni. Sufăr de depresie de 20 de ani nu mai pot sincer sa lupt și cu oamenii de rahat și cu atâtea probleme de sănătate,mai sunt și amarat că nu am părinți! E îngrozitor ce mi se întâmplă. Am o anxietate foarte urâtă nu mă pot expune fara tratament mereu,simptomele fizice sunt dezastru total,îmi "joaca" sprâncenele,tremura fața în public deja ogrămadă m-au văzut în stadiu asta,e o umilință ce mi se întâmplă,m-a bătut Dumnezeu în ultimul hal,poate merit că în trecut nu am fost bun am avut certuri serioase cu o persoana sfântă,fapte urate și karma m-a nenorocit,dar nu am făcut rău nimănui sau sa bârfesc pe cineva să denigrez cum fac unii toată ziua din invidie,ura,frustrare sau ce mama lor au,că au o mentalitate românii de tot rahatul nici nu mai știi care e român și care e tigan.
Cum pot sa fiu nesimtit? Că unii ma ataca prin aluzii,am tot lăsat de la mine nu realizează că se joacă cu viața lor,că omul tacut e extrem de periculos când răbufnește! Oameni așa de rahat și rai nu am văzut nici în filmele horror,ei te provoacă,ataca și tot ei de dau victime! Fiind singur și foarte anxios nu mă pot pune sa le dau așa peste nas și nici educația nu îmi permite,adică autoeducatia.
Nu știu cum sa fiu nesimtit dar unii ar merita sa stea Non Stop la reanimare dar nu îmi pun mintea cu ei,romanul și țiganul nu poate fi OM cu mici excepții la concluzia asta am ajuns! Sunt și români care sunt scârbiti de români,nu mai vor să stea între ei.
Dau cu hate pe la spate am văzut și femei handicapate care provoacă și mega arogante! Sunt și eu sensibil dar e greu sa stai între oameni de genul,nu sunt nici eu perfect dar eu nu bârfesc pe nimeni nu mă interesează dacă cineva lucra sau nu sau că are bani fara sa facă nimic sau că fura și se descurca,am o alta mentalitate.
Daca aveam $$$ aveam crede-mă și familie și prieteni,dar când ești bolnav sau la pământ toți te aruncă la gunoi,iar eu singur sa ies din aceasta situație oribila nu mai am nici putere psihica și nici fizica că anxietatea ma stoarce de energie,mă face praf,una e sa ai anxietate alta e să ai agorafobie, îți distruge complet viata, și să nu ai pe nimeni când ești într-o situație așa horror cam ajungi la suicid nu e alta cale. Daca aveam pistol acum mă împușcăm sa scap de viață asta de rahat, orice alta tentativa poate eșua și să ramai leguma toată viața, sa sar de pe bloc înalt nu am curaj poate asta era soluția nu prea ai cum sa supraviețuiești.
Am devenit și eu rău fiindcă întorci odată de doua -trei ori obrazul da nu poți la nesfârșit cu așa hiene porcoase.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu cred ca cineva te uraste in mod deosebit. La noi asta cu comentatul aiurea la adresa celor macar un pic diferiti e sport national. Nu trebuie sa o iei in nume de rau, ca te afecteaza pe tine. Cine te vorbeste azi de rau, miine a si uitat ce a zis. Si eu am avut ceva similar. Inca ma lupt cu tendinta de a sta ca o placinta. Dar fiecare victorie mica e doar a ta. Si nu trebuie sa te intereseze ce rahat maninca ailalti. Incepe cu victorii mici. Si fa totul pentru tine. Rasa umana e atit de rahat per total... incit nu merita sa te sinucizi. Merita sa stai si sa vezi ca poate avem noroc si prindem o apocalipsa sanatoasa. Ceva nuclear, sau un asteroid. Si nimic mai bun de facut decat sa iti pui un pahar de whisky sa il bei linistit in ultimele momente in timp ce toti se isterizeaza in jur. Uite ca m-am dat si eu de gol ce sadic si psihopat sunt.

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu ești psihopat,ai dat dovadă de empatie,puțini sunt ca tine pe aici! Pai,când nu mai poți să ieși din casa decât cu xanax cam sinuciderea îti surâde,sa suferi de agorafobie ani de zile e cel mai groaznic lucru care i se poate întâmpla vreodată unui om. Degeaba sunt mare că din momentul ce ies din casa mă face praf anxietatea,simptomele fizice sunt de nedescris,uneori se simte și ca un șoc electric in corp,la unele frizerii mi s-a întâmplat.să simt. Au ceva cu noi ăștia care avem probleme psihice,de aia multi comit crime că sunt mereu provocati de prosti și tara asta e plina de prosti și bătrâni și tineri. Chestia este că cei din zona nu prea uită, sunt scârbit de nația asta de asta am devenit ușor rasist. Eu tot incerc sa devin un om bun da mereu apare cate un handicapat bătrân care bârfește sau tânăr nu contează vârsta! Asta e viața, fiecare avem o cruce de dus. Nu îmi pare rău dacă mă voi sinucide nu mai am părinți, nimănui nu ii pasa de mine, nici nu trebuie! Nu o să vina nici o apocalipsa nu avem norocul asta, și eu mă rugam sa declanșeze Puțin un război mondial și nu sa întâmplat! E un blestem să trăiești cu români și cu țigani, nu mai exista respect și bun simț.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Stai ca mai e de tras cu razboaiele. Si daca tot ai net... de ce nu incerci sa faci ceva online, ca si activitate? Ca inca se mai cauta editori pentru site-uri, testeri, asistenti virtuali, etc.

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Dragule eu și editul baba și mitraliera. Trebuie sa îmi fac un curs ceva,o sa vad,nici nu știu dacă o să mai exist,doar sper sa pot fi ok cu anxietatea că mă voi angaja eu,deși îmi găsesc greu locul in societate din cauza faptului că sunt asocial, nu prea vorbesc.
Războiul va dura încă câțiva ani, dar nu scăpăm așa ușor, nu vom pieri la modul asta.
Ai grija sa nu o dai in depresie, eu ii pot face față și 40 de ani dar unii nu ii fac fata nici o lună și își pun capăt! Depresie e aia când nu mai poți să muncești, sa te trezești, te izolezi de toți, restul e burn out sau episod depresiv care nu e așa grav.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu ai nevoie de nici un curs. Uite, deja din ce vad pe aici scrii/te exprimi mult mai ok si coerent ca 95% din TPU-asi. Cu munca e greu fiindca desi am planuri pe termen mediu-lung, efectiv nu mai pot face aproape nimic datorita prezentei nefestei. Fostei. E ultima scuza pe care o am. Bine, nu e doar scuza. Efectiv imi pocneste capul cand face diverse chestii. Inclusiv cand o apuca sa dea cu mopul sau sa faca ordine si o aud miscind chestii. Si nu e ceva ce pot discuta cu vreun psiholog. Nu cred ca exista vreun psiholog care sa iti zica sa te apuci sa inghiti persoane pe care nu le mai suporti in loc sa te indepartezi de ele pentru a iti recapata calmul si linistea interioara.

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Îmi imaginez prin ce orori treci. Tu nu ai probleme,dar daca nu făceai nimic te îmbolnăveai și tu. Se știe deja că oamenii deștepți dezvolta mai ușor probleme de genul.
Și eu sunt prost pe alocuri nu e cazul să mă lauzi,nu am reușit în viață nimic, sunt un looser.
E horror sa lupți cu anxietate de așa proporții mari, și să nu fi susținut de nimeni.
Ar putea fi, te poate ajuta un psiholog bun, încearcă nu ai nimic de pierdut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Psiholog probabil dupa ce dispar factorii perturbatori. Ca o sa dispara.winking

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,e greu! Vad că mulți avem o cruce de dus, suferim, nu avem parte de liniște, poate pe lumea de dincolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Ei, pe naiba. Nu ma grabesc dincolo, mai ales ca se stinge lumina si aia e.

| Mindfulness explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu nu eu da happy
Tu nu ai motive ( încă )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mindfulness):

Motive poti gasi intotdeauna atit pentru cit si contra a orice.