| Amg33 a întrebat:

Vreau sa scap de burta, ce și cum trebuie sa mănânc ca să scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Câți ani ai si ce greutate?

| Amg33 explică (pentru darrio2007):

27 de ani, 93kh

| darrio2007 a răspuns (pentru Amg33):

Ce-i aia kh? kilogram oră?

| Yasmin875 a răspuns:

Nu mânca 3 zile, sau ține o dietă adecvată de pe www.fitfoodway.ro.

| crowleydark a răspuns:

Bună! Pentru a slăbi în mod sănătos este nevoie să se știe regimul tău de viață până acum, cum ești cu sănătatea în general (în astfel de situații este necesar să se știe dacă nu cumva ai o problemă de sănătate care nu este compatibilă cu un regim de slăbit), câți ani ai, dacă ești fată sau băiat, ce înălțime ai, constituția ta (ectomorf, mezomorf, endomorf) și cum sunt părinții tăi (genele familiei).
Este strict indicat să slăbești după sfaturile unor persoane care nu au competența necesară sau măcar un minim de cunoștințe în domeniu (spun asta fără a avea intenția să jignesc pe cineva).
Presupunând că ești o persoană sănătoasă, ca reguli generale pentru slăbit este bine de știut următoarele:
- reduci consumul de carbohidrați (pâine, cartofi, tot ce are conținut de zahăr precum sucurile, fie și ele "naturale" și necarbogazoase, orez, porumb, grâu, etc. )
- proteinele să fie suficiente pentru a putea avea energia necesară pe întreaga perioadă a zilei. Reducând carbohidrații, care îți dau energie dar te și îngrașă dacă nu consumi energia, o să te simți fără putere. Atunci îți vei lua energie și senzația de sațietate din proteine (carne de pește și pui dar fără piele, lapte brânză dar nu exces, alune cu măsură, mazăre, fasole)
- neapărat legume (salate) și fructe pentru că au fibre care te ajută la digestie (să nu te constipi din diverse cauze), și conțin antioxidanți, care îți curăță corpul de toxine, și implicit vei simți că ai energie.
- fără prăjeli, și fără exces de sare.
- mișcare cardio, însemnând mers pe jos, după o perioadă când simți că organismul s-a obișnuit cu mișcarea, începi și alergi ușor sau faci exerciții prin casă (abdomene, genuflexiuni, și alte exerciții care nu necesită "tras de greutăți" ca la sală).
Informații despre cantitatea de kilocalorii, proteine, carbohidrați (glucide sau zaharuri), grăsimi (lipide), găsești pe ambalajul oricărui produs pe care îl cumperi, în tabelul de "valori nutriționale". Așa vei știi cât consumi.
Este un proces de durată, rezultatele fiind vizibile după vreo 6 luni. Dar îți garantez că o să fie un proces de slăbire într-un mod sănătos.
Multă baftă!