| Atim a întrebat:

Eu locuiesc la bloc si construcția locuinței mele nu prea imi permite sa aerisesc baia. In baie nu am nici geam, nici gura de aerisire. Si cum ies din baie intru in hol care de asemenea nu are geam sau aerisire. Eu de regula las atat usa holului cat si cea din baie deschise, dar nu ajuta foarte mult. In baie tot e un aer inchis si umed. Ar ajuta sa cumpar un dezumidificator? Sau ati avea alte idei legate de cum as putea împrospăta puțin aerul in baie?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Un ventilator ce să refuleze pe coloana tevilor ar fi de folos

| romeo78 a răspuns:

Dar, holul sau baia au perete care să fie extern? Chiar și pe casa scărilor sau acel spațiu comun, între apartamente folosit ca un uscător, magazie? Dacă da, ați putea încerca să creați o aerisire spre exterior, fie prin geam sau alt sistem, de exemplu un ventilator.

| Atim explică (pentru romeo78):

Baia are un perete care da pe casa scării. Ma gândesc sa nu am scandal cu vecinii dacă fac așa

| romeo78 a răspuns (pentru Atim):

Da, aveți dreptate aici! Dar, discutați măcar cu vecinii și încercați să cumpărați o ușiță de aerisire și montați o sită metalică, iar noaptea deschideți ușița și aerisiți baia. Nu cred că ar avea ceva împotriva acestei idei, cât timp nu vor fi mirosuri.