| Tenchiu a întrebat:

Buna seara! Am făcut o comanda pe about you cu un preț total de peste 2500 lei, am aplicat un voucher de 35%. S-a acceptat comanda, toate bune… Peste o saptama primesc mail ca o parte sin produsele mele 6 din cele 22 de produse au fost ANULATE! scoase din comanda! Nu le voi mai primi! Am sunat la ei și mi s-a zis ca probabil au ieșit de pe stoc, deși de-atunci și pana acum unele, încă mai sunt suficiente bucăți in stoc. Vreau sa știu; din punct de vedere legal pot face vreo reclamație / plângere? ( in alta parte decât la ei)

Răspuns Câştigător
| CelcestieMULTE a răspuns:

Aveți o problemă și nu știți cum să o rezolvați? ANPC vă poate sprijini în soluționarea acesteia, dacă este vorba de un caz reglementat de legislatia privind protecția consumatorilor.

Începând cu data 6.04. 2022, ora 00.00, până la finalizarea lucrărilor de modernizare a prezentei aplicații, formularul de reclamații online, va putea fi utilizat de consumatori după următorul program:
• luni-vineri, între orele 8.00-16.30.
https://anpc.ro/

Am gasit aici acum poti si online dar de Luni pana Vineri

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca au iesit din stoc nu ai de ce sa faci nici o reclamatie, fiindca este nromal sa faca acest lucru, iar tu nu ai acces la sistemul lor contabil sa vezi ec au in stoc sau nu.
Practic nu au facut nimic ilegal si nu ai nici un motiv logic sau legal sa faci plangere.
ti vor face refund partial si iti vor trimite doar restul marfii.

| mihai69 a răspuns:

"deși de-atunci și pana acum unele, încă mai sunt suficiente bucăți in stoc"
Pe ce ta bazezi când afirmi asta? Chiar dacă apare online ca existent pe stoc, nu e obligatoriu să aibă și mărimea comandată de tine.
La ANPC te poți adresa dacă ai comandat și plătit ceva și ai primit alt produs, sau unul defect, sau ți se refuză garanția. Nu se ocupă de anularea (fie și parțială) a unei comenzi.

| CelcestieMULTE a răspuns:

Salut, maine dimineata la prima ora cauti pe net telefon "Protectia consumatorului" si vorbesti cu domni de acolo ca ei se ocupa cu acest lucru.

| CelcestieMULTE a răspuns (pentru CelcestieMULTE):

Aveți o problemă și nu știți cum să o rezolvați? ANPC vă poate sprijini în soluționarea acesteia, dacă este vorba de un caz reglementat de legislatia privind protecția consumatorilor.

Începând cu data 6.04. 2022, ora 00.00, până la finalizarea lucrărilor de modernizare a prezentei aplicații, formularul de reclamații online, va putea fi utilizat de consumatori după următorul program:
• luni-vineri, între orele 8.00-16.30.
https://anpc.ro/

Am gasit aici acum poti si online dar de Luni pana Vineri