| nukeyly a întrebat:

Daca la o comanda online ti se cere nr card, expiration date si cvv este ceva suspect?
Se poate doar cu datele astea sa-ti ia si alti bani din cont asa de flori?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt fix datele cerute pentru a face plati online cu cardul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără aceste date nu se poate face plata online.

| dannyel86 a răspuns:

Datele acestea se cer atunci cand faci plati online (de exemplu, cumparaturi cu plata anticipata). Trebuie sa te asiguri ca site-ul e de incredere daca faci cumparaturi online. In caz contrar, risti sa-ti fie furate atat informatiile despre card, cat si banii din cont (sa faca altcineva cumparaturi in numele tau).

| mi25 a răspuns:

Toate aceste date se cer la orice pata online pentru identificarea contului de catre banca. Eu dau aceste date cand platesc facturi ale unor servicii.

| SingleForOne a răspuns:

Nu este suspect, este practicat de către oricine pentru tranzacții online. Trebuie ca tu să te documentezi dacă site-ul și platforma par suspecte.

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă dorești să faci plata cu cardul, nu e suspect. Aceste date se cer. Și mai ales dacă e un site renumit, cunoscut, și safe e totul bine.

Însă dacă site-ul e un site necunoscut, și îți cer aceste date doar așa tu alegând de exemplu plata ramburs, atunci e ceva suspect și recomandarea e să dai raport acelui site și să nu comanzi de pe el.

| king5151 a răspuns:

Pai stai putin. daca vrei sa platesti ramburs curier si ti se cer datele cardului, da, este suspect, daca vrei sa platesti cu cardul. ce ai vrea sa-ti ceara? laughing))))))))))))))))))))