| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt mancarurile (sanatoase) care contin foarte multe calorii?
Ce mancaruri recomandati pentru a lua in greutate? Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă țelul tău e să te ingrași, vezi că
1 gram de grăsime furnizează 9 calorii
1 gram de proteine furnizează 4 calorii
1 gram de carbohidrați (zaharuri) furnizează 4 calorii

și mai vezi aici:

https://dieta.romedic.ro/alimente-cu-multe-calorii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unt de arahide, margarina, ulei de masline, branza topita, paste, fainoase

| salieri84 a răspuns (pentru anonim_4396):

Margarina si branza topita, sunt extrem de sanatoase...

| anonim_4396 explică (pentru salieri84):

Si de ce nu ar fi? Branza topita nu este, desigur. Lactatele sunt bune proaspete dar margarina e cea mai sanatoasa grasime.

| salieri84 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Branza topita nu este, desigur''.
Daca tot nu esti sigur pe tine, iti garantez ca nici margarina nu e un aliment sanatos. Nici macar nu este considerata aliment.