| jabeauajabeaua a întrebat:

Cum pot joca fotbal american în România? Îmi place foarte mult sportul, şi vreau să mă apuc serios de el, dar nu ştiu cum. Nici măcar nu ştiu dacă sunt echipe de fotbal american la noi. Am 14 ani btw

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La noi europenii se numeste rugby si este putin diferit, cluburi de fotbal american nu ai sa gasesti ca nu avem campionate pentru el, cluburi de rugby ai sa gasesti si stam bine la acest capitol!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiindca nu exista fotbal american in Romania, asadar nu te poti apuca de nici un fel de acest sport, dar poti juca de placere pe strada, cu vecinii si prietenii.
Eu spun totusi, la 14 ani sa te apuci serios de invatat, ca acum vine Evaluarea Nationala si invatatul pentru romana si matematica iti av lua absolut tot timpul si atentia, neramand timp pentru batut mingea pe maidan.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista in Ro. Cel puțin eu nu am auzit vreodată. Dar ai opțiunea rugby

| mODIN a răspuns:

Sportul acela nu exista decat acolo. La noi poti face rugby, care seamana un pic, dar nu-i chiar acelasi lucru.