| gimmemyname a întrebat:

Cum functioneaza o fantana arteziana? Ma refer in mare parte la presiune... cum actioneaza presiunea.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Bazinul de acumulare al apei este situat la inaltime sau apa este impinsa de niste pompe la inaltime,de unde sa coboare cu presiune. Conform principiului lui vaselor comunicante, apa din doua vase ce comunica intre ele (in cazul nostru fantana si barajul de acumulare) are tendinta de a-si pastra o inaltime uniforma. Astfel ca daca faci la vale o fantana arteziana si la deal ai un baraj de acumulare, apa de la deal vine la vale, pe teava, si are tendinta de a urca pe teava la o inaltime egala cu cea a dealului, fiind impinsa de greutatea apei de la deal.Astfel apa are presiune. Sper ca ai inteles.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sus. Presiunea, adica. Asa actioneaza.