| lyrics a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul "The secret"?

Răspuns Câştigător
13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Un film cu un mesaj în esenţă folositor dar exprimat într-un mod eronat plus un bonus prea mare de mesaje subliminale (exagerat de multe) de se anulează reciproc.
Plus învârtirea excesivă în jurul cozii şi... Voila! Ne-am ales un cu un documentar slab!
Cartea însă e ceva mai clară în ceea ce priveşte subiectul.
MmS: Aici era vorba de cu totul altceva. Pavel Cor(d)uţ poa' să-şi îndese fiţuicile în... aaah la naiba! În buzunar, desigur.
Salut.

| Flav a răspuns:

Ma amuza astia care zic: ''mi-a schimbat viata'' rolling on the floor
Ce parere am? O porcarie!

| carminaburana43 a răspuns:

Inainte de filmul The secret am citit cartea unui inginer roman acus cinci ani de zile care traieste in Canada si este un om de afaceri de succes in care scria acelasi lucru adica caci deosebirea dintre un om de succes si unul fara e modul de a gindi. Oamneii de succes au taria sufleteasca sau mentala de a trece peste esecuri acesta le deosebeste de ceilalti.Plus o vointa si o dorinta de fier de a ajunge acolo unde doresc.Trebuie sa recunosc caci tot ceea ce nu am obtinut de la viata este pentru ca nu mi-am dorit suficient de mult acel lucru. Ceea ce mi-am dorit extraordinar de mult am avut pina la un moment dat cind s-a intersectat cu vointa omului de linga mine adica a sotului care privea toata viata extrem de pesimist nu se iubea pe sine si orice am incercat sa fac sa-l conving nu am reusit familia lui (parintii, sorele)si prietenii avind asupra lui o influenta cu mult mai mare decit am avut eu vreodata.La un anumit moment dat m-am saturat sa lupt si m-am inchis in lumea mea lasind si pe el in lumea lui. Dar daca eram de comun acord in toate privintele impreuna reuseam cu mult mai multe decit asa.

| Bunny a răspuns:

Ma amuza ca toti aveti nevoie de un film documentar sau o carte ca sa va dati seama de ceea ce e chiar sub nasul nostru. Oricum e destul de buna o astfel de documentare decat sa ne pierdem timpul cu prostii.
Filmul intr'adevar nu e facut intr'un mod extraordinar dar informatiile care sunt in film le poti gasi oriunde sau cel mai bine le poti descoperi singur.
si @MmS are dreptate.Domnul Corut chiar stie ce vorbeste. E unul din putinii care are curajul sa adopte orice subiect si sa lase cateva mesaje in scrierile lui. El e o dovada ca se poate.Acum depinde de fiecare om in parte si de modul in care apreciaza. Totul tine de autosugestie, noetica, psihologie si nu le gasim doar in The Secret sau cartile lui Corut. Dar cum am mai zis, si acestea sunt niste surse destul de bune. Creierul uman poate face multe.Noi trebuie doar sa avem rabdare, liniste si foarte multa concentrare.Nu reuseste oricine in proportii mari.Depinde si de taria fiecaruia.
Sper ca te'am ajutat.happy

| bye a răspuns:

E o porcarie.

Răspuns utilizator avertizat
| AG a răspuns:

Nu il crede. Am vorbit o ora la Romana despre film, si e o aiureala totala. Daca ai sa fii atenta acele lucruri la care trebuie sa meditezi sunt doar bunuri materiale. Spiritualitatea e lasata balta. Ca film e interesant. Dar nu trebuie crezut in mesaj.

| ELLSSA a răspuns:

Documentarul? E preferatul meu.
El imi da putere, speranta, dorinta...

| IoanaAndrei a răspuns:

E o inselatorie sa stii... pe mine m-a bagat in spital

| IoanaRusu a răspuns:

Mie mi-a schimbat viatalove struck, tot ce e scris acolo este adevarat, tot ce am cerut cu credinta si am avut rabdare sa apara a aparut, chiar si notele sau imbunatatit, adica in afara de matematica la toate imi merge binelove struckinainte sa vad filmul si sa citesc cartea stiam ca puterea minti umane este mare dar nu stiam cum sa o folosesclove struckeu iti zic sa citesti si cartea:X:X

| MmS_4429 a răspuns:

Hmmm este un film...
nu stiu ce sa zic, e interesant happy dar daca tot te intereseaza autosugestia trebuie sa cmperi cartea Catre culmile succeselor (Formula fericirii) scrisa de Pavel Corutwinking

| Tzuc a răspuns:

Mie sincer mi-a placut.si m-a facut sa gandesc mai pozitivhappy.

| Ciprian_Si_Daniela_Istodor_1993 a răspuns:

Cei ce spun ca e o porcarie si nu il ia in seama de aia inca sunt aici pe TPU si raspund robotic la intrebari peste intrebari al caror raspuns nu il stiu si de aia stau pe net, deoarece nu au si nu vor sa aiba nimic mai bun de facut, iar cei care il recomanda..crede-ma,nu degeaba o fac, filmul nu este facut pentru oricine legea atractiei nu da rezultate in 10 min dupa film nu, pe parcurs iti vei da seama de indiciile primite pana acum si pe parcurs vor aparea rezultate..crede-ma ca nu vorbesc din basme.Sustin sus si tare ca la mine pur si simplu a functionat!