| extender87 a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul documentar "the secret"?

Răspuns Câştigător
| Quiescent a răspuns:

Filmul The Secret este o realizare cât de poate de comercială care prezintă o idee foarte interesantă și inconștient aplicată de cei din jur, și anume Legea Atracției și cum toată materia din jurul nostru, inclusiv noi, este formată din energie, energie care niciodata nu se risipește, ci se transformă. Faptul că-i comercial nu reprezintă un impediment, ba din contra, îl face mai inteligibil de persoane și nu lasă urme de interpretare spre alte domenii, explicațiile date fiind foarte numeroase, transpuse vizual prin multe exemple din viața de zi cu zi. Este un film pentru toate vârstele care-i demonstrează omului că totul este realizabil pe lumea aceasta atâta timp cât își dorește cu adevărat, neexistând bariere.
Persoanele care apar în acest film documentar fac parte din diferite ramuri reprezentative a ambelor emisfere cerebrale ( cea stângă și cea dreaptă ), si anume : filozofi, metafizicieni, antreprenori, consultanți din domeniul Feng Shui, vizionari, scriitori, autori, terapeuți, și așa mai departe.

Pe scurt și să subliniez ideea de bază, este un film ce-și are rostul în casa fiecăruia.