| shadovv a întrebat:

Cum priviti timpul? Credeti in eternalism, determinism avand in vedere incertitudinea cuantica?

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Credea in asa ceva cind a spus"Nu credeam sa invat a muri vreodata"? Naiba stie.

Răspuns utilizator avertizat
| ChioruL14 a răspuns:

Timpul e timp si atat, traiesc prea putin ca sa imi bat capul sau sa imi pese de vreo lege a lui einstein cum ca timpul ar fi relativ, timpul mai nu stiu cum e. apropo, stii bancul cu timpul? ala e singurul lucru care-l stiu si eu laughing
poti sa-l cauti pe google

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru ChioruL14):

"Da-ti‘mpul* mea!" ca amuzant mai esti. hahah mor de ras aici.

| cosmin2344 a răspuns:

Ma baiatule,in -afara faptului k eternalism nici in dex nu exista macar,determinismul nu are nici-o legatura cu timpul.ce vrei sa faci,sa ne innebunesti de tot? cat despre timp ce sa-ti spun. exista undeva intr-un spatiu, pentru a transforma si a duce la bun sfarsit inceputul acestei creeatii, ce sa zic.supozitii doar

| LoveÈℓa a răspuns:

Poate ar fi mai bine daca ne-ai explica ce inceamna eternalism si determinism.Dar oricum am sa raspund fara sa stiu ce inseamna.
Pana la urma ce este timpul? Nimeni nu stie, nu exista o definitie si daca ar exista una ar fi de marimea unui roman.Deci in concluzie ar trebuim sa ne axam pe efectele acestui,,timp,, adica :
-imbatranirea( la oameni)
-erodarea solului
-exploziile stelelor
etc.
Stiu ca lucrurile astea nu au legutura prea multa cu intrebarea,dar int-o zi m-am intrebat daca totul d-ar opri :atomii,galaxiile,noi, Pamantul, animalele.Adica pur si simplu am impietri asta nu ar insemna ca s-a oprit timpu? Stiu este un mod de gandire cam prea...Ca nu cred ca galaxiile deodata ar sta locului.
Oricum timpul e relativ adica cum trece timpul in compania cuiva si cand esti singur si plictisit.

| shadovv explică (pentru LoveÈℓa):

Intrebarea mea implica ca voi sa stiti acesti termeni. Oricum am sa i explic in viteza si aproximatie aici: Eternalism: nu putem modifica viitorul. De fapt eternalism inseamna ca universul este o imensa caramida cu patru dimensiuni dintre care una este timpul. Caramida are mereu aceeasi forma, adica timpul este acelasi. Tot ce facem acum ne este predestinat de miliarde de ani.
Determinism: Capacitatea de a determina viitorul. Daca eternalismul este adevarat putem deduce ce se va intampla in viitor.
Incertitudine cuantica: Nu poti stii unde este electronul. Pozitia lui este impredictibila, deci determinismul deja schioapata. Acest lucru ma cam nedumereste pe mine si de aceea am pus intrebarea. Structura timpului implica libertatea! Om fi noi liberi sau soarta ne este scrisa?

| harciog a răspuns (pentru shadovv):

De ce n-ai fost mai scurt? De ce n-ai intrebat; Sintem un fel de mupetz? Pentru ca, daca soarta ne-a fost scrisa, e clar ca sintem manipulati in directia aia.Problema este ca "ma intereseaza"al dreacu efectul de caramida din eternalismul asta.

| shadovv explică (pentru harciog):

Adevar grait-ai!

| OricineAltcineva a răspuns:

Timpul este placerea oamenilor de a privi ceasuri

| Ecou a răspuns:

Take it!

| Ecou a răspuns:

Timpul nu exista! big grin just chuck fuckin' norrrrissssss

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

They see you smartin', they hatin'...

Răspuns utilizator avertizat
| razvyy412 a răspuns:

Frate jur ca nu inteleg nimic.