NOname
| NOname a întrebat:

Dacă binele cuiva ne face bine și îi facem un bine, pentru cine îl facem?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Eu il numesc generic "Bine".
Cand iti fac tie un bine, il fac pentru ca nu pot altfel. Il fac pentru tine, pentru mine, pentru ca pot alege...

45 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns (pentru NOname):

Eu am argumente si le postez. Tu n-ai si stergi postarile mele.

NOname
| NOname explică (pentru ardnaxur1961):

Minți. Nu ai postat absolut nimic, așa că și dacă aș fi vrut, nu aș fi avut ce să-ți raportez.
Nu am văzut nici un argument din partea ta, dar nici nu mai contează.
Nu are rost să o tot lungim. Și așa mi-am pierdut destul timp cu nimic.
Subiect închis.

P.S. Pe viitor, pentru orice discuție pe lângă subiect te aștept în privat.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Eu zic ce am mai zis, ca nu exista altruism in stare pura.

| Sentinel a răspuns:

Fac bine cuiva pentru ca asa simt, fac bine cuiva manat de dorinta interioara si nu pentru a-l ajuta pe el ca "asa e bine" sau pentru a primi eu foloase in schimb. Din contra, cand ajut pe cineva pentru ca asa simt si ma rasplateste cu ceva, ma face sa ma simt prost deoarece, intr-un fel, e ca si cum s-ar distanta de mine, ca si cum mi-ar spune " banul e mai presus decat nobletea inimii", iar acest lucru m-ar intrista, e ca si cum ar pune o bariera intre noi. Cand nu doresc sa ajut pe cineva o fac pentru ca in acel moment nu am dispozitia necesara si daca actionez pe principiul "ajuta ca asa e bine" cum mai vezi deseori in sistemul religios crestin ca "fa cruce pe colaci si zii bogdaproste ca asa e bine", lupt impotriva mea, deoarece in acel moment a-mi oferi ajutorul nu-mi face placere, nu este sustinut de dorinta interioara, ceea ce aduce o cantitate de stres si neplacere interioara, care evident trebuie sa fii profund inconstient sa permiti sa existe aceste stari psihice poluante in tine.
Esti direct responsabil de spatiul psihic interior, de linistea ta interioara, deoarece numai tu esti portarul care detine cheile catre profunzimile fiintei tale. Tu decizi pentru cine si pentru ce deschizi lacatul si cui si la ce interzici.
Fundamental, ajutand pe cineva, te ajuti pe tine deoarece legile divine universale functioneaza perfect : pentru orice oferi, vei primi!, actiune-reactiune, cauza-efect. Daca sadesti o samanta de floare, primavara ea va da rod. Raportand samanta la floare, este evident ca cea din urma reprezinta o rasplata cu mult mai mare si mai frumoasa decat prima.
Totul este interconectat in lume si daca vei lucra impotriva lumii gandind ca esti separat de ea atunci vei avea de pierdut pentru ca faci parte din aceasta lume si actiunile tale in lume si asupra ei vor crea reactiuni ale lumii in tine si asupra ta.
E mai mult de discutat...

| raspunz a răspuns:

Cei mai mulți oameni sunt egoiști, fac ceva pentru că le aduce un bine direct sau indirect - îi face să pară mai buni sau îi face să se simtă mai bine cu ei înșiși.
Binele făcut de dragul de a face bine este ceva destul de rar întâlnit, de asta e și o virtute religioasă.
Indiferent de intențiile noastre un bine făcut este totuși un bine și ajută și cealaltă persoană. Dar de cele mai multe ori o facem pentru noi.

| RoseQueen a răspuns:

Binele facut este si pentru el, dar si pentru noi, deoarece fiecare lucru are o actiune si o reactiune a sa, asadar ne facem si noua bine facand un bine, dar si persoanei careia ii facem binele.

| Er1 a răspuns:

Aș face un bine cuiva pentru simplul fapt că pot, nu pentru mine. Dacă acea persoană are nevoie de acest bine, iar eu o pot ajuta. de ce să nu o fac? Iar până la urmă, dacă acel cineva îmi este apropiat, este cineva drag este normal că fericirea și satisfacția acelei persoane mi-ar face un bine și mie. Eu întotdeauna mă bucur de binele celoralalți și pentru mine e o mulțumire să știu că eu sunt motivul zâmbetelor lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru noi toti.Pentru ca avem nevoie unii de altii.De ce atita ura si dusmanie cind ar putea fi inlocuite cu intelegere si intelepciune? Greu, pentru unii sau pentru mai multi.Numai bine.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cand fac un bine, nu astept nimic in schimb, si nici nu stau sa gandesc pentru cine fac acel bine, binele ori il faci, ori nu il mai faci, decat sa ii aduci aminte toata viata, mai bine nu faci si gata.
O zi buna si frumoasa sa aihappy

| Tymycy a răspuns:

Pai de obicei faptul ca ajuti pe cineva aia te face sa te simti o persoana mai buna, deci faci bine pentru el si primesti o stare de multumire tuhappy

| yellowalien a răspuns:

Dublu avantaj happy

| Gregory a răspuns:

Salutare! Binele îl facem pentru sufletul nostru și pentru întrajutorarea aproapelui întru slava Domnului!

| nikywillrock a răspuns:

Oh ce intrebare interesanta!
Eu prevad 3 situatii:
1. Daca faci un bine si esti constient ca acea persoana iti va raspunde in acelasi fel, atunci e clar egoism.(Faptul ca asa e majoritatea lumii ma scarbeste brutal.)
2. Daca faci un bine si te astepti ca acea persoana sa iti zambeasca sau sa schiteze un zambet, iar pe tine de extaziaza acest fapt, e si acesta un act de egoism (asta daca tu consideri ca acel zambet care ti-a fost daruit reprezinta o nevoie (lumea chiar crede ca face o cauza nobila, superioara in situatiile acestea, dar e de fapt o nevoie, e egoism)
3. Daca faci pur si simplu un bine si atat, fara sa te gandesti la consecinte, iar in acelasi timp nu te satisface in nici un fel, atunci esti altruista si iti ofer tot respectul...dar eu inca ma gandesc daca exista altruismul pur, nu sunt inca lamurita.The answer it's beyond my understanding.

| scrisoarededragoste a răspuns:

Pentru acel "cuiva" care este Dumnezeu.
Biblia spune: "Să veghem unuii asupra altora, ca să ne îndemnăm la dragoste şi la fapte bune" Evrei 10:24

NOname
| NOname explică:

Răspunsuri pe aceeaşi temă:
http://www.tpu.ro/......orala-sau/