| CrysisMD a întrebat:

De ce oare RAUL pricinuit cuiva se tine minte mult timp, iar BINELE putin?

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

Daca eu iti voi face rau tie,mereu iti vei aminti de asta,insa daca te ajut cu ceva,nu-mi vei fii recunoscator dacat pentru o perioada,cand voi calca pe bec fata de tine
Mereu vei pune raul in fata binelui,pentru ca asa reactioneaza fiinta umana.
In viata,sunt multe rele,si tot atatea bune, doar ca, nu ne dam seama de asta.Sunt multi care uita,dar cu siguranta,isi vor aminti, ca bunatatea e mai presus de rautate, oricat de jos pare in situatile grele.Chiar daca nu e usor,pentru fiinta umana,raul e sus,si binele, situat undeva la mijloc.
Nimeni nu este indeajuns de bun, incat sa uite de tot raul.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că binele îl primim, ca fiind ceva, ce ni se cuvine, şi pentru că ceea ce ne doare, ne face rău, rămâne întipărit în subconştientul nostru mult mai adânc. Ca nişte cicatrici, care la orice mic curent ne dor şi nu se lasă uitate...

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Neam cu blondissima, sau la fel de ignorant ca ea? Ala-bala-porto-cala!

| AvalohAlyn a răspuns:

Asta nu ar trebui sa se intample.Dar cum lumea e plina de rautate, egoism, pacate se intampla.Astia suntem.

| DianaScorpio a răspuns:

Deoarece cand cineva iti face rau, te doare si raman rani. Insa nu crede ca toti oamenii sunt asa cum ziceai mai sus. Sunt destui care tin minte binele care li se face si il intorc mereu inapoi.

| Mayar a răspuns:

Da, stiu pentru ca si eu patesc asa. daca faci bine, o patesti pana la urma, stii cum e zicala aia chinezeasca, cu broasca si scorpionul, daca la ajutat si i-a facut bine, a fost distrusa.
Deci mai nou daca faci bine nu foloseste nimic, doar iti epuizezi resursele degeaba.

| Ofiintă a răspuns:

A face bine cuiva este un sentiment pe care il simti doar in momentul de fata in schimb daca faci rau cuiva este un sentiment de bucurie tie insasi pentru ca te-ai putut razbuna sau ca ai regretat cea ce ai facut
Poate avea mai multe manifestari

| Gabonne1982 a răspuns:

Pentru ca raul lasa rani, pe cand binele pare ceva banal fiintei omenesti ...care din pacate nu-i apreciat la adevarata lui valoare

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că avem în minte că binele trebuie să ni se facă indiferent de ce s-ar întâmpla. Că e al nostru,că îl merităm,că toată lumea trebuie să fie bună şi astfel nu ştim să apreciem. Dacă ni se face rău,nu doar mult timp ţinem minte, ci cât trăim. Încă nu am învăţat cum să acceptăm şi lucrurile mai puţin frumoase care ni se întâmplă şi de obicei atunci când ne izbesc, clacăm.

| MLSS a răspuns:

Uneori uitam ajutoarele noastre, iar raul probabil il tinem minte mai mult pentru ca doare mult si tare si orikat ai incerca sa fie totul la fel ramane nodul[Nu rupe firul unei prietenii, deoarece, chiar daca il legi, nodul va ramane]

| SomeonedinclanulluiBent a răspuns:

Tu n-ai de un' sa stii, ca esti blonda. De aia!